Dün bir yabancı haber ajansının ABD’li kaynaklara(!) dayandırdığı bilgilere göre Türkiye’nin, ABD’nin talebi üzerine normal teslimat süresi temmuz olarak belirlenen Rus S-400 hava savunma sistemlerinin alımının ertelenmesini değerlendirdiği bilgisini geçti.

En yetkili makamların önceden öne sürülen iptal ya da başka bir ülkede konuşlandırılacağı iddia edilen hava savunma sistemleriyle ilgili yalanlamalarına rağmen ‘yanıltmaca’ haber faaliyetlerinin sürdürülmesi dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geçtiğimiz mart ayında katıldığı bir programda, “Türkiye kararını verirken sadece kendi çıkarlarını düşünür. S-400 ile alakalı ilk teslimatı temmuzda almayı düşünüyoruz. S-400’ü almamız, Patriotlarla alakalı ‘almıyoruz’ anlamında değil. Bizim ihtiyacımız var ve orada da şartlarımız sağlanırsa oturur konuşuruz. Herhangi bir konuda, hele hele imza atmışsak, gereğini yaparız. Türkiye’nin inatlaşma vesaire gibi bir tutumu da yok. Türkiye’deki piyasanın bugünkü ve gelecekteki durumuyla S-400’ün uzaktan yakından bir alakası yok.” vurgusunda bulunmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.