Rusya’nın doğusundaki Magadan Havalimanından kalkış yapan S7 havayoluna ait A320 tipi yolcu uçağının buzlanma sistemi aniden devre dışı kalınca düşme tehlikesi yaşadığı ortaya çıktı.

2 Aralık’ta yaşanan olayda, Magadan’dan Novosibirsk’e havalanan S7 Airlines uçağı havada şiddetli bir şekilde sallanmaya başladı. Bilinmeyen bir nedenle uçakta hız düşüşleri yaşamaya başladı. Uçak önce sol , sonra da sağ tarafa yatmaya başladı gitti. yaklaşık 12 bin feet’teyken 10 saniye içinde 2.700 metre irtifa kaybederken, zemine bir kilometreden biraz fazla yükseklikte otomatik pilot devre dışı bırakıldı ve uçağın kontrolünü kaptan pilot aldı.

Hava trafik kontrolörleri ile yapılan görüşmede, uçağın pilotları meydana gelen şiddetli buzlanma nedeniyle uçağı stabilize edemediklerini belirtti .

S7 sözcüsü ise kalkıştan önce De-Icing (buz çözme) işlemi yapılan uçağın aslında buzlanma bölgesine girdiğini ve uçağın kontrolünün kaybolmadığını vurguladı. Yedisi mürettebat 207 yolcusu bulunan uçak yedek meydan Irkust havalimanına emniyetle iniş yaptı.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsiya olayla ilgili soruşturma başlattı.

De-Icing’  işlemi nedir? 

Uçakların buzlanmaya karşı sefer öncesi “De-Icing” işlemi uygulanıyor.
Uçaklar, sefer öncesinde pist başı yaptığında alkol ve glikozdan oluşan kimyasal maddeyle yıkanıyor..
Alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan “De-Icing” işlemiyle uçakların aero dinamik yapısı buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı korunuyor. Sefere gidecek uçaklar, “De-Icing” işlemiyle buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor. Kanatlar ve gövde üzerindeki gizli buzlanmayı çözen alkol ve glikoz karışımı sıvı, uçağa forklift üzerindeki operatör tarafından püskürtülüyor.
Bu işlemle, uçağın özellikle kanat, motor, kuyruk ve gövdesi püskürtülen kimyasal karışımla buzlanmaya karşı korunuyor.
“De-Icing” işlemi hava durumuna göre kısa sürede özelliğini kaybettiği için bu işlem sefere gidecek uçakların yanı sıra seferden dönenler için de uygulanıyor.
 Bu işlem  havalimanı apronunda belirlenen bir alanda gerçekleştiriliyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.