Ülkemizde meydana gelen her depremden sonra tekrar acaba ne zaman gerçekleşecek dediğimiz büyük İstanbul depremine ne kadar hazırlıklıyız?

Pazartesi günü İzmir Karaburun açıklarında meydana gelen ve ülkemizin Batı bölgelerinde hissedilen deprem sonrasında yine aynı soru karşımıza çıkıyor “Depreme Ne Kadar Hazırlıklıyız?”.

Havalimanları deprem sonrasında çok amaçlı kullanılabilecek tesislerin başında gelmekte, yardımların ve kurtarma ekiplerinin ulaştırılması başta olmak üzere birçok amaçla kullanılabilecek olan havalimanlarının ayakta kalması büyük önem taşıyor.

Ülkemizin en büyük havalimanları arasında yer alan ve de büyük İstanbul depreminin beklendiği İstanbul’da bulunan olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı terminal binası inşaatında kullanılan 300 adet sismik izolatör sayesinde 8 şiddetinde bir depreme bile dayanıklı durumda.

1 Ekim 2009 tarihinde hizmete giren İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı terminal binası, temel kolonlarında bulunan toplam 300 adet sismik izolatör sayesinde 8 şiddetinde bir depreme bile dayanıklı durumda.

Terminal binası bu özelliği nedeniyle 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen dergilerinden Wired tarafından “dünyada depreme en dayanıklı binalardan biri” olarak gösterildi ve 2010 yılında CNN International’a konu oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.