Sosyal medyada başlatılan, İrem Derici gibi ünlü isimlerin de destek verdiği #müzisyenlerimiziçinadalet” kampanyasında, sahte PCR davasından yargılanan Bülent Ersoy’un 21 kişilik orkestrasının hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine karşın KKTC’de ikamet eden zanlıların serbest bırakıldığı iddia ediliyor.

Ağustos ayında Bülent Ersoy’un saz ekibi KKTC’den gönderilen sahte PCR testleriyle Ercan Havalimanından KKTC’ye giriş yapmak isterken gözaltına alınmıştı.

KKTC’ye sahte PCR ile giriş yapan 21 kişilik orkestra ekibinin önceki gün hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesi yönündeki mahkeme kararı, Türkiye’de yankı uyandırdı.

Kıbrıs Postası’nın aktardığı habere göre, Türkiye’nin ünlü sanatçıları İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy gibi isimlerle çalışan Poll Production adındaki müzik şirketin sahibi, Prodüktör Polat Yağcı tarafından sosyal medyada başlatılan “#müzisyenlerimiziçinadalet” etiketli kampanyada, 21 kişilik ekibe sahte PCR sonucu sağlayan zanlılar Yılcay Takar, Mehmet Öz ve otelin genel müdürü zanlı Süleyman Leventoğlu’nun “serbest bırakıldığı” iddia edildi.

Yağcı’nın söz konusu gönderisi binlerce beğeni alırken, İrem Derici gibi ünlü isimler de gönderiyi paylaştı:

“Kıbrıs’a konser vermek için giden 21 kişilik müzisyenin eline tutuşturulan sahte PCR raporu düzenleyen ‘KKTC vatandaşı otel yöneticileri serbest, sahte belgeleri düzenleyen ‘KKTC vatandaşı’ hastane yetkili, doktor ve hemşire serbest, TC vatandaşı olan 21 müzisyen, 1 aydır gözetimde tutulduktan sonra bugün verilen kararla tutuklu! Suçun övülecek bir yanı olmaz ama KKTC’deki adalet anlayışı ve ayrımcılık hepimizi endişelendiriyor! #müzisyenlerimiziçinadalet”

YAĞCI’NIN İDDİASI YANILTICI

Fakat 6 Eylül tarihli mahkeme kararı incelendiğinde, zanlılar Yılcay Takar, Mehmet Öz ve otelin genel müdürü zanlı Süleyman Leventoğlu’nun “teminatla tutuksuz yargılanmalarına” karar verildiği görülüyor.

Zira konuyla ilgili polis soruşturması tamamlandı ancak yargı süreci devam ediyor.

PCR BELGELERİNİ SAĞLAYANLARIN YARGILANMA SÜREÇLERİ DEVAM EDİYOR

Mahkeme kararında, zanlıların yurtdışına çıkışlarının yasaklanmasına, haftada 1 gün polise ispatı vücutta bulunmalarına, KKTC vatandaşı muteber ikişer kefilin 200’er bin TL’lik kefalet senedi imzalasına ve 20’şer bin TL değerinde nakit teminat yatırmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verildiği ifade ediliyor.

Zanlıların, önümüzdeki aylarda yargılanmaları bekleniyor.

EKİBİN YARGILANMA SÜRECİ SONA ERDİ, KARAR TARİHİ BELİRLENDİ

Öte yandan 21 kişilik ekibe ilişkin yargılanma süreci sona ermiş ve mahkeme kararının açıklanacağı tarih, 4 Ekim olarak belirlenmiş durumda.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.