Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaHavacılık HaberleriSahte rezervasyon skandalında şok edici detaylar!

Sahte rezervasyon skandalında şok edici detaylar!

Lübnan’da binlerce kişiyi mağdur eden New Plaza Tours’un, Türk taşıyıcı Onur Air ile charter anlaşmasının olduğu belirtildi.

Turizm Güncel’de yer alan Özel Haber’e göre Lübnan’da binlerce kişiyi dolandıran New Plaza Tours’un, bölgeyle çalışan tur operatörleri arasında ‘mimli’ olduğu öğrenildi. Mercan Travel ve Karnak Travel gibi Ortadoğu’nun tanınmış acenteleri, bu şirketle çalışmayı yıllar önce bırakmış.

AtlasGlobal’in dev tabelası şirketin merkezinde duruyor

Şirketin geçtiğimiz yıla kadar AtlasGlobal ile çalıştığı ve sonrasında AtlasGlobal’in New Plaza Tours ile çalışmayı bıraktığı öğrenildi. Ancak havalimanına gittiğinde o saatte öyle bir uçuşun olmadığını gören yolcular arasında çok sayıda AtlasGlobal yolcusunun da olduğu belirtiliyor. New Plaza Tours’un AtlasGlobal ile çalışmaya devam mı ettiği, yoksa şirket adına sahte bilet mi düzenledniği ise henüz bilinmiyor. Ancak, Plaza Tours’un binasında devasa bir AtlasGlobal tabelasının bulunması kafalarda soru işareti uyandırıyor.

Onur Air ödeme alamayınca uçuşları iptal etti

Öte taraftan Onur Air ile Plaza Tours arasında charter anlaşması olduğu beliriliyor. AtlasGlobal’in problemler yaşayarak iş birliğini sonlandırdığı New Plaza Tours’la, Onur Air’in anlaşma yapması sektörde eleştiriyle karşılandı. Onur Air’in söz konusu şirketle charter uçuş anlaşması yaptığı, ancak ödeme alamayınca uçuşları iptal ettiği düşünülüyor.

Lübnan Turizm Bakanlığı sezon başında sektörü uyarmış

New Plaza Tours’un sahibi Fawaz Youssef Fawaz’ın ise sektörde ‘mimli’ biri olarak bilindiği belirtiliyor. Fawaz’ın daha önce de binlerce yolcuyu ve acenteyi dolandırdığı, hatta Lübnan Turizm Bakanlığı’nın söz konusu şahıs ve şirketi ile ilgili olarak sezon başlamadan acenteleri uyardığı öğrenildi. Bakanlığın ülkedeki tüm turizm işletmelerine bir yazı göndererek, Plaza Tours’un ödeme yapmadığı 80 şirket bulunduğu konusunda şirketleri uyardığı belirtildi.

Suriye’ye kaçtı, sonra yakalanıp Lübnan’a teslim edildi

Kendini turizm piyasasına ‘Hizbullah arkamda’ diyerek tanıtan Fawaz’a kimsenin tahsilata gidemediği ileri sürüldü. Son olarak ülkeyi terk eden ve Suriye’ye kaçan Fawaz’ın, Suriye hükümeti tarafından yakalanarak Lübnan’a teslim edildiği ve şu anda tutuklu bulunduğu öğrenildi.

New Plaza Tours ile çalışan şirketlere eleştiri

Lübnan pazarını yakından tanıyan turizmciler, TurizmGüncel’e yaptıkları açıklamada, Plaza Tours’un bu konuda mimli nir şirket olduğu noktasında birleşiyor. Bu şirketle çalışan otelleri, incoming acentelerini hava yolu şirketlerini eleştiren turizmciler, yıllardır çok sayıda şirketin parasının üstüne yatan Fawaz Youssef Fawaz’ın şiketiyle çalışmanın büyük bir hata olduğunu ifade ediyor. Yorum yapan acentecilerden biri, ‘’Bizimle bir iş yaptı, sonra iş birliğini sonlandırdık. Anlaştığı acenteye gruplar gönderiyor, grubun maliyeti 500 dolarsa kişi başı, 300 dolara satıyor. Rezervasyonu yapıp turisti gönderiyor ancak parayı ödemiyor. Sonra buradaki acente zor durumda kalıyor.’’ diye konuştu.

Mağduriyet 4 aşamadan oluşuyor

New Plaza Tours’un Türkiye’deki incoming işlerini ise son olarak Helen Travel’ın yaptığı öğrenildi. Helen Travel’dan alınan bilgiye göre, Türkiye’de bahsedildiği sayıda Lübnanlı mahsur kalmadı. Mağdur olan yolcular da ülkesine döndü.

Sektör uzmanları, Lübnan’daki mağduriyetle ilgili 4 noktaya dikkat çekiyor: Türkiye’ye uçamayanlar, Türkiye’de otellere yerleşemeyenler, Türkiye’den dönemeyenler ve Lübnan’dan Türkiye’ye gelemeyenler. New Plaza Tours’un, Lübnan’daki çok sayıda acenteye blok koltuk sattığı biliniyor. Bu nedenle ileri tarihli rezervasyon sayısının hayli yüksek olduğu düşünülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Singapur 2026’dan itibaren SAF’ın aşamalı kullanımını zorunlu kılıyor

Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat yaptığı açıklamada, Singapur'un 2026'dan itibaren havayollarının düşük karbonlu sürdürülebilir havacılık...

Çin’in C919’u, Tibet Havayolları’na 40 uçak satışıyla Singapur Airshow’da uluslararası görücüye çıktı

Çin Ticari Uçak Şirketi (Comac) tarafından  üretilen yolcu jeti C919, uluslararası görücüye Singapur Airshow'da...

DHMİ Havacılık Akademisi Erzincan Eğitim Merkezi 2023 Yılında 837 Kişiye Eğitim Verdi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 2013 yılında Erzincan Havalimanı'nda hizmete açılan ve 2017...

Pegasus ve TEV, 1.000 kız öğrenciye üniversite bursu için imza attı

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk ve Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın,...

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Air Moldova’nın İşletme Ruhsatı İptal Edildi

Moldova Sivil Havacılık Otoritesi, Air Moldova'nın işlevsel uçak eksikliği nedeniyle işletme ruhsatını (AOC –...

Fransız şirket son teknoloji yangın söndürme uçağı geliştiriyor

Günümüzde kullanılan yangın söndürme uçaklarının dezavantajları var ve teknolojik olarak güncel değiller. Genç Fransız...

SWISS Air uçuşunda bavuldan radyoaktif madde sızdı

İspanyol savunma kurumu Civil Protections'a göre, Salı günü İsviçre Uluslararası Hava Yolları'na (SWISS) ait bir...