Kuşkusuz Kovid-19 salgını her alanda alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi seyahatlerde de yeni önlemler almamızı zorunlu hale getirdi. Hükümetler ve ilgili düzenleyici otoriteler seyahat kısıtlamalarına devam ediyor. Ama diğer taraftan önlemlerle yolculuklar, uçuşlar da devam ediyor. Bir yandan virüsün mutasyona uğramasına rağmen aşıların getirdiği olumlu hava ile 2021’de havacılık sektörünün canlanması bekleniyor. Maske, dezenfektan ve sosyal mesafe normal yaşamda olduğu gibi sağlıklı yolculuğun en önemli parçası olmaya devam ediyor. Kovid-19 salgın sürecinde sağlıklı seyahat yapabilmeniz için bu döneme özgün 7 önemli tüyo vereceğim.

  • 1) Hafta içi seyahat edin

Seyahatlerin yoğunlaştığı gün ve saatlerden kaçının. Her zaman kalabalık ortamlardan uzak durun, tenha yerleri tercih edin. Seyahatlerinizde evden çıkışla başlayan kalabalıktan kaçınma durumunu tüm alanlarda uygulaya bilmek için daha fazla zamana ihtiyacınız olacağını unutmayın. Havalimanlarında yolcuların fazla olmadığı alanlarda uçağınızı bekleyin. Gideceğiniz rotalarda da daha sakin yerler seçmeye dikkat edin. Uçuş tercihlerinizi yoğunluğun az olduğu hafta içi yapacak şekilde ayarlayın. Yapılan araştırmalarda en yoğun uçuş günü Cuma en az yoğunluğun yaşandığı günün. Salı olduğunu unutmayın.

  • 2) Uzun uçuşlara dikkat

Uzun uçuşlarınızda mutlaka ara durakların olmasına özen gösterin. Uçuş planınızı da buna göre yapın. Uçacağınız havayolunun hijyen ve sağlık konusunda ne kadar titiz olduğuna araştırın. Hijyen sertifikası olanları tercih edin. Bu dönemde öncelikli tercihiniz sağlıklı, güvenli uçuş olsun. Daha ucuz seyahat etmek için bu hususları göz ardı etmeyin. Daha fazla ülkeye uçan, daha fazla uçuş ağı (network) olan şirketleri araştırın. Uçuş ortakları var mı, kimler mutlaka araştırın. Alternatif “B” planınız olsun.

Güntay Şimşek’in yazısının devamı için; TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.