Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, katıldığı programda S-400’lerin bir numaralı hava savunma sistemi olduğunu ifade etti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Anadolu Ajansı’nın Finans Masası programına katıldı. Demir, Türkiye’nin neden NATO’nun envanterinde olan bir Patriot hava savunma sistemi yerine Rusya’dan S-400 sistemi aldığına ilişkin, “Performansına bakıldığında Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) aldığı sistem, kendi sınıfında bir numaralı hava savunma sistemi” dedi. Demir, yaptırım kararı nedeniyle Hürjet’te kullanılan ABD motorlarının temininde bir sıkıntı olmayacağını da vurguladı.

Birkaç yıldır talep ettikleri ürünlerin kendilerine gelmemesi gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını belirten Demir, çoğu zaman bu engellerin ‘Hayır’ şeklinde değil, işlemin uzatılması ve sürüncemede bırakılması yöntemiyle yapıldığını dile getirdi.SSM

Demir, Türkiye’nin neden NATO’nun envanterinde olan bir Patriot hava savunma sistemi yerine Rusya’dan S-400 aldığına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Sistemlerin performansına bakıldığında SSB’nin aldığı sistemin kendi sınıfında bir numaralı hava savunma sistemi olduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti: “Bizim uzun zaman Çin ile görüşmelerimiz oldu ancak o zamanki konjonktür gereği mesele rafa kaldırıldı. Daha sonraki aşamalarda Amerikalılar ile İtalya ve Fransa ortaklığıyla da görüşmeleri sürdürdük. Patriot sistemiyle ilgili konuda bizim istediğimiz şartlarda bir tedarik olmadı. Karşı tarafın empoze ettiği şartları almanız gibi bir durum söz konusu değil. Bir şey alırken satıcının ortaya koyduğu tüm şartları kabul etmek durumunda mısınız? Mesela adam size bir fiyat verdi ve belirli şartlar koştu, alternatifler de var. Şartlar ne olursa olsun, birilerini küstürmemek adına bunu kabul etmemiz mi bekleniyor?”

Fiyatın yanında teknik anlamda pek çok parametrenin de bulunduğuna dikkati çeken Demir, daha sonraki aşamada şartların değiştiğini ve S-400 süreciyle ilgili görüşmelerin başladığını hatırlattı.

Demir, kendilerinin tekrar ABD tarafından teklif istediğini ancak bu kez teklif verilmediğini ve uzun süre bekletildiklerini ifade ederek, bu süreçte ABD ve İtalyan sistemleriyle ilgili görüşmelerinin devam ettiğini anlattı.

O sistemin de performans olarak geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu belirten Demir, şunları kaydetti: “Orada da yine çok olumlu yürüyor manzarası verilse de bir türlü yeterli adım atılmadı. O defter hala kapanmış değil. Bunun çok basit bir aşamasına başladık mesela ama o bile Fransa’nın tavırlarından dolayı tamamlanamadı. Patriot için anlaşma sağlansaydı, ‘F-35’ten Türkiye’yi çıkartalım’ tehdidi o zaman da vardı. Yani kendinizi rehin alacak bir adım atıyorsunuz. Türkiye, ABD’nin işine gelmeyecek her adımda bir şekilde tehdide maruz kalacak. Bu tehdit için de elinde bir koz olacak. Koz neydi? İşte F-35 kullanıldı. Patriot olsaydı, koz olarak kullanılmayacak mıydı? Kesinlikle kullanılacaktı. Cumhurbaşkanı’mızda ifade etti, S-400 olmasa, başka bir bahane bulunacaktı. Bu devletin en üst seviyesinde inanılan ve ifade edilen bir şey. ‘F-35 konusunda dahi teknik argümanlar varsa bakalım, F-35 ile S-400’ün bir arada bulunmasıyla ilgili sorunlardan bahsediyorsunuz, bunları konuşalım.’ dediğimizde asla kimse bu konuyu konuşmaya yanaşmadı, daha alma sürecinden önce.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.