Pazar, Haziran 16, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: TCG Anadolu gemisinin teslimatı 10 Nisan’da gerçekleştirilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Deniz Kuvvetleri için yürütülen MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki İSTİF Sınıfı Fırkateynler kapsamında 3 yeni geminin inşası için perşembe günü imza töreni düzenlendi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TCG ANADOLU gemisinin teslimatının 10 Nisan pazartesi günü gerçekleştirileceğini söyledi.

Törende konuşan Demir, ANADOLU gemisi niteliğindeki bir geminin dünya ligindeki fiyatları ile Türkiye’ye olan maliyetinin çok farklı olduğunu vurguladı.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa’nın batısı, Afrika’nın kuzeybatısı)’nda kullanılabilecek.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR