Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Schiphol Havalimanı, uzun kuyruklardan etkilenen yolculara tazminat ödeyecek

Schiphol havalimanı, son aylarda havalimanına zamanında gelen ancak güvenlikte eşi görülmemiş bekleme süreleri nedeniyle uçuşunu kaçıran yolcular için tazminat planı hazırladı. Tazminat planı artık 12 Ağustos ile 31 Ekim arasındaki dönem için geçerli. O dönemlerde yaşanan güvenlik personeli sıkıntısı nedeniyle kuyruklar çok uzundu ve binlerce yolcunun uçuşlarına kaçırmasına sebep olmuştu. 

Bu süre içinde güvenlik kontrolünde uzun kuyruklar nedeniyle uçuşunu kaçırması nedeniyle masrafa giren yolcular, 30 Kasım’a kadar havalimanına tazminat davası açabilecek.

Tazminat planının kapsadığı masraflar, bir uçuşun yeniden rezerve edilmesi veya yeni bir uçuş düzenlenmesi, alternatif ulaşım veya Schiphol’e veya başka bir havaalanına tekrar gitmeye yönelik ek seyahat masrafları nedeniyle oluşan masrafları içeriyor.

Schiphol havalimanı, yakın zamanda personel eksikliğinden kaynaklanan kuyruklarla başa çıkmak için ekstra önlemler aldı. Örneğin, Schiphol, güvenlik şirketleri de dahil olmak üzere personel sıkıntısı sorununu çözmeye yardımcı olacak önlemlere yaklaşık 100 milyon avro yatırım yapıyor. Yakın zamanda sendikalar ve güvenlik şirketleri ile, güvenlik görevlilerine Kasım ayı itibariyle işgücü piyasası ödeneğine ek olarak saat başına 2,50 EUR ek ücret ödenmesini sağlayan bir sosyal paket üzerinde anlaşmaya varıldı. Ücretlere ek olarak, kadrolar ve dinlenme alanları da iyileştiriliyor.

Schiphol havalimanı yönetiminden tazminat talebinde bulunmak isteyen yolcular, schiphol.nl/compensation adresine girip form gönderebilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR