Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri arasında 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için güçlü bir ” radikal işbirliği ” çağrısına tanık oldu . Virgin Atlantic’ten CEO’lar Shai Weiss ve British Airways’den Sean Doyle bu ihtiyacı vurguladı 

15-16 Mayıs tarihlerinde Farnborough Uluslararası Fuar ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede sektör liderleri, sürdürülebilir teknolojide kaydedilen ilerlemeyi ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik yatırımların artırılmasının önemini vurguladı. Panelistler, orijinal ekipman üreticilerinin (OEM’ler) ve havayollarının önemli rollere sahip olmasına rağmen, daha geniş endüstri ve hükümet desteğinin çevresel hedeflerin karşılanması açısından hayati önem taşıdığı konusunda hemfikirdi.

Virgin Atlantic’ten Shai Weiss, filo modernizasyonu ve Sürdürülebilir Havacılık Yakıtının (SAF) geniş çapta benimsenmesi de dahil olmak üzere karbondan arındırma için işbirlikçi çabaların gerekliliğini vurguladı. Virgin Atlantic’in Flight100’den elde ettiği son bulguların altını çizerek, SAF’ın fosil yakıtların %100 oranında azaltılabilir bir alternatifi olduğunu gösterdi. Weiss, sürdürülebilir seçeneklerin tüketici tercihlerini veya hava yolculuğuna erişilebilirliği sınırlamamasını sağlayarak sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli SAF üretimi yapılması yönünde çağrıda bulundu.

Zirve, küresel standartları hızlandırmaya ve işbirliğini geliştirmeye odaklanan uluslararası havacılık liderlerinin, Birleşik Krallık hükümet yetkililerinin ve küresel medyanın ilgisini çekti. Özellikle, Havacılık, Karbonsuzlaştırma ve Ulaştırmanın Geleceği Bakanı Anthony Browne ve Ulaştırmadan Sorumlu Dışişleri Bakanı Mark Harper, Birleşik Krallık’ın sıfır emisyonlu havacılığa ulaşma çabalarını teşvik etmek için tartışmalara ve yuvarlak masa toplantılarına katıldı.

Farnborough International’ın CEO’su Gareth Rogers, zirvenin havacılık ve havacılık sektörlerinde anlamlı değişim yaratmadaki rolünü vurguladı. Temmuz ayında Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda görüşmelerin devam etmesi beklenerek, görüşmelerin stratejileri ve ortaklıkları ilerleteceğini belirtti.

Etkinlikte British Airways, Rolls-Royce ve Cranfield Aerospace Solutions gibi sektör öncülerinin sürdürülebilir havacılık teknolojisindeki en son gelişmeleri sergilendi. Haffner Energy, yerel biyokütle kalıntıları üzerinde patentli termoliz prosesini kullanarak karbondan arındırılmış hava taşımacılığına yönelik artan talebi karşılamak amacıyla yeni bir SAF üretim projesi olan Paris-Vatry SAF’ı duyurdu.

Yapılan açıklamada, “40’tan fazla konuşmacı ve kayıtlarda %24’lük bir artışla Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi, havacılık için sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya yönelik güçlü bir kararlılığı ortaya koydu.  Bir dahaki zirve, 14-15 Mayıs 2025’te yapılacak ve iklim değişikliğiyle mücadelede sektör liderlerini birleştirme misyonunu sürdürecek.” ifadeleri ter aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR