Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçlarının kayıt, satış, tescil, ithal, uçuşa elverişlilik, kullanıcıların nitelikleri ve uçuşlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen SHT-İHA talimatında değişiklik yapıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre değişiklik ile; teknik uygunluk, kapsam dışı belgesi, kategorilere göre uçuş izinleri, resmi kayıt süreleri, İHA pilotlarının sağlık raporlarına ilişkin bazı maddeler yeniden düzenlendi.

Bu düzenleme kapsamında, İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlardan oyuncak ve kameralı helikopter için ithal teknik uygunluk aranmayacak ve azami kalkış ağırlığı 500 gr altı olan İHA’lar için kapsam dışı belgesi düzenlenmeyecek.

Ayrıca ticari amaçla uçurulacak İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlar için özel uçuş izni kaldırıldı. Ancak talimatın ilgili 8. maddesinde yer alan diğer gereklilikler aranmaya devam edecek.

Ayrıca kurum ve kuruluşların kendi bünyelerinde bulunan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bireysel olarak kaydedilmiş olan İHA’larını 01/08/2017 tarihine kadar SHGM “Kayıt Sistemi”ne kurum adına kayıt ettirmeleri gerekmekte.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.