SHGM”den yapılan açıklamada, ekip geçişlerine ilişkin UOD-2015/13 sayılı Genelge’nin revizyonu ve değişiklik mevzuatının yayımlandığı duyuruldu.
Yapılan revizyonda Yabancı şirketlere geçişlerde, havayolu işletmelerinden muvafakat olmaksızın ayrılarak yabancı havayolu işletmeleri bünyesine katılmak istemeleri durumunda 6 ay boyunca işlem yapılmayacak.
İlgili madde şu şekilde düzenlendi;
 MADDE 5- Aynı Genelge’nin 5 inci maddesinden sonra gelmek üzere “Yabancı işletmelere geçişler” başlıklı 5/A maddesi aşağıdaki şekilde eklenmiştir.
” Yabancı işletmelere geçişler
MADDE 5/A – (1) Genel Müdürlüğümüzce düzenlenmiş lisans sahibi uçuş ekiplerinin bağlı
bulundukları havayolu işletmelerinden muvafakat olmaksızın ayrılarak yabancı havayolu işletmeleri bünyesine katılmak istemeleri durumunda, ilgili uçuş ekiplerinin asgari 6 (altı) ay süreyle “Verification” başvuruları kabul edilmez.
(2) Genel Müdürlüğümüzce düzenlenmiş lisans sahibi uçuş ekiplerinin bağlı bulundukları havayolui şletmelerinden muvafakat olmaksızın ayrılması ve anılan işletme ile akit altına alınan sözleşmeden doğan mükellefiyetlerini yerine getirmemiş olmaları halinde, bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen 6 (altı) aylık süre geçmiş olsa bile “Verification” başvuruları kabul edilmez.
(3) Bu madde kapsamında muvafakat olmadan ayrılan uçuş ekibi üyeleri için ilgili havayolu işletmesi tarafından ilgili bilgi ve belgeler ile birlikte Genel Müdürlüğe resmi yazı ile başvuruda bulunulması gereklidir.
*

HAVA-SEN ilgili değişikliğe tepki göstererek sosyal medyadan paylaşımlarda bulundu. Sendikaya göre, pilotların elde tutulmasında ve yabancı şirketlere kaçmasına ancak aidiyet yoluyla çözüm bulunacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Daha önce hava kuvvetlerine geri çağrılmada da aynı yöntem uygulanmış olup, zorla gelin yoksa lisans iptal olur dondurulur gibi yöntemler uygulanmıştı; şimdi de enflasyonun faturası her kesime olduğu için pilotlarda payını aldı, Yurt dışında 10 bin dolar/ euro olan maaşlar Türkiye de hızla eriyeceğinden hemen polisiye tedbir koydular.” vurgusu yapıldı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.