Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü  dün resmi Twitter sayfasında yaptığı bir uyarı ile İHA kullanıcılarının öncelikle uymaları gereken kuralları sıraladı. O maddeler şöyle:

“1-Uçacağınız bölge Mülki İdare Amirliği tarafından yasaklanmışsa, uçmayın.
2-Gündüz en az 2 km’den daha düşük görüş şartlarında ve gece uçuş yapmayın.
3-İHA aracınız sizden yatayda 500 metre daha uzakta olacak şekilde uçuş yapmayın.
4-Yerden (AGL) 400 feetden (120 metre) fazla yükseğe çıkmayın.
5-İnsan ve yapılara 50 metreden daha fazla yaklaşacak şekilde uçmayın.”

Bugünden itibaren izinsiz İHA uçuranlara 17 bin lira idari para cezası uygulanmaya   başlanacak.

Bazı İHA sahipleri de, Danıştay’a başvurarak SHT-İHA talimatının  drone sahiplerine hukuki ve cezai olarak son derece ağır yaptırımlarla, hukuka, Ceza hukukunun temel ilkelerine ve Anayasa’ya aykırı hükümler içermesi nedeniyle talimatın telafisi güç ve imkânsız zararlar doğuracağını düşünen drone sahiplerinden Cem Gürcan, Avukatları Av. Doğan Can DOĞU ve Av. Muhammed AKIN vasıtasıyla Danıştay 10. Dairesi’nde söz konusu talimatın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı.

KARAR BEKLENİYOR

Kokpit.Aero‘da yer alan habere göre Cem Gürcan açmış olduğu davada, drone kullanıcılarının büyük tepki gösterdiği bu talimata ilişkin, internet üzerinde güvenli bir sistem oluşturuluncaya kadar online kayıt işlemlerinin durdurulmasını, 1 Mayıs 2016 tarihinden sonra kayıt ve tescil yaptırmayan drone kullanıcılarının karşılaşacağı yüksek miktardaki idari para cezasının iptalini, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne geniş yetki veren, cezaların şahsiliği ilkesine aykırı hükümler taşıyan ve açıkça hukuka aykırı hükümler içeren bu talimatın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini talep etti.

Öte yandan ,Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kayıtlarını yaptıran bazı İHA kullanıcılarının ise sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları nedeniyle başvurularını kabul edilmediğini, paylaşımların devamı halinde de savcılığa başvurulacağını  twitter hesabından duyururken, bir kez daha İHA kullanıcılarının tepkisini  çekti.

Bazı kullanıcılar  SHGM’nin kendilerini tehdit ettikleri iddiasında bulunuyorlar

SHGM’den İstanbul’da SHT-İHA  ve Kayıt Sistemi Bilgilendirme Toplantısı 6 mayıs’ta

Toplantının  Şubat 2016 tarihinde yayımlanmış yeni SHT-İHA Talimatı ve oluşturulan Kayıt Sistemi hakkında kullanıcılara bilgi verilmesi amaçlandığı,özellikle İstanbul’da bulunan ve 25 kg’dan küçük İHA sahiplerinin/kullanıcılarının katılması tavsiye edilen açıklamasında ,katılım sağlamak isteyenlerin aşağıdaki formu doldurmaları yeterli olduğu kaydedildi.

Kurumun internet sitesinde yapılan açıklamada,söz konusu toplantının benzerlerinin Ankara’da ve talebe göre diğer illerde de yapılacağı ifade edildi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.