Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü, Türkiye’nin ilk iniş şeridi olan Yunuseli Meydanı’ndan düzenlenen tarifeli seferler nedeniyle yaşanan sorunu talimatta yapılan değişiklik ile çözdü.

Ocak ayı içinde 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havalanı’nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan İniş Şeridi talimatı kapsamında kullanıma açılmıştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yunuseli-Haliç arasında düzenlenen tarifeli seferlerin talimatlarla uyuşmaması sonrasında yaşanan boşluk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yapılan talimat değişikliği ile çözüldü.

Yapılan değişiklik ile havaalanı veya heliport niteliğinde olmayan ancak hava araçlarının performanslarına uygun olarak pilot sorumluluğunda iniş-kalkış yapabildikleri alanlar olan iniş şeritlerinin, ticari hava taşımacılığı amacıyla kullanılmasına imkan sağlanması için minimum emniyet gereksinimleri ilave edildi. Buna göre, iniş şeridinin beton ve/veya asfalt kaplamalı piste sahip olması ve iniş şeridinin etrafında en az 1,5 metre yüksekliğinde tel çit ile çevrilmesi gerekmekte.

Yeni düzenlemeye göre ayrıca, apron ve park sahasında yeterli aydınlatmanın, kamera takip sisteminin ve güvenlik görevlisinin bulunması, kurtarma ve yangınla mücadele araç ve ekipmanın ve bu hizmeti verecek personelin bulunması ve yolcu ve/veya yük terminali inşa edilerek risk değerlendirmesinin SHGM’ye sunulması gerekmekte.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.