“7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü” Sivil Havacılık Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SHY-DER) ve Türkiye Havayolları Pilotları Vakfı (PİLVAK) tarafından Ankara’da düzenlenen bir kahvaltı programıyla kutlandı.

Toplantıya; PİLVAK Başkanı Hüseyin Belpınar, SHY-DER Başkanı Oktay Erdağı, Türk Hava Kurumu Başkanı Kürşat Atılgan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, SHY-DER ile PİLVAK üyeleri ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SHY-DER başkanı Oktay ERDAĞI; “7 Aralık 1944 tarihinin dünya sivil havacılık tarihi bakımından bir dönüm noktası olduğunu, 1 inci ve 2 inci Dünya Savaşından sonra başta hava araçlarının sivil ve barışçıl amaçlar için kullanılması olmak üzere ülkelerin hava sahalarının o ülkenin tam ve münhasır egemenliği altında olmasını sağlamak amacıyla havacılıkla ilgili uluslararası düzenlemelere gidildiğini ve bu tarihte Türkiye’nin de tarafı olduğu Şikago Sözleşmesi imzalanarak sivil havacılığın evrensel kurallarının belirlendiğini ifade etti.

Erdağı, imzalanan bu sözleşme gereğince kurulan ve Birleşmiş Milletlerin bir alt kuruluşu gibi çalışan Türkiye’nin de kurucu üyesi bulunduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 1992 yılında aldığı bir genel kurul kararı ile kuruluş tarihi olan 7 Aralığı “ Uluslararası Sivil Havacılık Günü” ilan ettiğini ve her yıl belirlenecek bir temanın tüm üye ülkelerde işlenerek bu günün kutlanmasını önerdiğini, bu yılın temasının “Hiçbir ülkenin geride kalmaması için birlikte çalışacağız” olarak belirlendiğini Türk Sivil Havacılık Otoritesinin ICAO tarafından belirlenen bu temaya da uygun olarak son yıllarda havacılık standartları bizden daha düşük olan ülkelere başta eğitim olmak üzere teknik konularda çok önemli destek sağlamakta olduklarını takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Ayrıca havacılık sektöründe yaşanmakta olan kriz dolayısıyla gerekli önlemler alınmazsa son yıllarda elde edilen büyük kazanımların heba edileceğinden de endişe duyduklarını söyledi.

Daha Sonra Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve THY A.O. Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin toplantıya göndermiş oldukları mesajları okundu.

PİLVAK Başkanı Hüseyin Belpınar yaptığı konuşmada bu tür sivil havacılık etkinliklerini sürekli desteklediklerini havacılığın sevdirilip havacılık bilinç derinliğinin oluşturulması için orta öğretim kurumlarında da çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

THK Başkanı Kürşat Atılgan yaptığı konuşmada Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözü doğrultusunda ve onun ortaya koyduğu vizyona da uygun olarak havacılıkta çok büyük atılım yapıldığını vurgulayarak Allah bizi hiçbir zaman onun yolundan ve ortaya koyduğu vizyondan ayırmasın dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın da yaptığı konuşmada Türkiye’nin 66 yıl aradan sonra yeniden ICAO konseyine seçilerek karar mekanizmalarında yer aldığını, TUSAŞ tarafından üretilen yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ’un SHGM tarafından sertifikalandırılmasını müteakip EASA tarafından da bu uçağın sertifikalandırılmış olmasının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün büyük başarısı olduğunu ifade ederek SHGM’nin ve onun yöneticilerinin uluslararası kuruluşların yönetiminde yer almış olmalarını ve çok sayıda SHGM personelinin ICAO ve ECAC adına uluslararası denetimlerde görev almalarının da Türk sivil havacılığının uluslararası itibarı ve saygınlığı bakımından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıdan sonra bir değerlendirme yapan SHY-DER başkanı Oktay Erdağı, toplantıya bekledikleri katılımın sağlanamamış olmasından üzüntü ve endişe duyduklarını, son yıllarda havacılık sektörünü yönetenlerin ve çalışanlarının iyi ve kötü günlerini kendi aralarında yaşayarak sorunlarını ve sevinçlerini birlikte paylaşmak yerine daha çok sektördeki muteahhit, tacir veya müstecirler ile aynı ortamlarda bulunmayı tercih ettiklerini havacılık sektöründe geçen her gün aidiyet duygusunun azaldığını bunun da sektörümüz için endişe verici olduğunu ifade etti.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Haydar Yalçının neden Genel Müdürlüğe getirilmediği ortada. SHGM Genel Müdür Yardımcısının FETÖcü Kürşat Atılgan ile yanyana ne işi var? İkiside görevdeler şuan ve çıkar çatışmaları mümkün. Artık mesai saatlerinde de güzel güzel yerler içerler birlikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.