Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) personel seçim kriterleri Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunlarınca eleştirilmeye devam ediyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre yaptığı personel alımında Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği’nin durumu bölüm mezunları ve öğrencilerince eleştiriliyor.

Yönetim ve havacılık alanında aldıkları dersler ile kamu kurumlarda çalışma şanslarının olduğu tek kurum olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde çalışmak için başvuruda bulunmayı planlayan öğrenciler Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin tercihte bulunabilecek bölüm kriterleri nedeniyle yaşadıkları zorlukları çeşitli platformlarda dile getirmeye devam ediyorlar.

[gview file=”https://bagimsizhavacilar.com/wp-content/uploads/2016/07/DHMİ_Kadrolar.pdf”]

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezunlarınca Hazırlanmış Açık Mektup

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü, yönetim ve havacılık dersleri birleşiminden oluşan bir eğitim modeli sunmaktadır. Programın havacılık bileşenleri, öğrencileri havacılık alanındaki düzenlemeler, kurallar, bilimsel yaklaşımlar, ilkeler ve prosedürleri öğrenmelerini sağlarken yönetim bileşenleri işletmecilik bilimini anlamaları ve havacılık yönetimi alanlarında etkin olarak uygulamalarını sağlar.Bu amaç doğrultusunda, lisans eğitiminde havayolları ve hava kargo operasyonları, havaalanı yönetimi, havacılık emniyeti yönetimi, havacılık hukuku konularında uzmanlaşmayı sağlayan temel havacılık yönetimi alan dersleri finansal yönetim, risk yönetimi, işletme yönetimi gibi yönetsel dersler sunulmaktadır. Bugüne kadar yapılan atamalara bakıldığında Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanan kadrolarda, devlet kadrosu olarak girebileceğimiz tek kurum olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi kadroları için nitelik kodu, 4493(Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği lisans mezunu olmak) nitelik koduna ek olarak, 4431(İşletme, İşletmecilik, İş İdaresi, İş İdaresi ve İktisat, İşletme-Ekonomi, İşletme-İktisat, Muhasebe ve Finansman, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Yönetim ve Bilişim Sistemleri lisans programlarının birinden mezun olmak ) ve 4503(Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi lisans programlarından birinden mezun olmak.) nitelik kodları da eklenmiştir.Veya kadrolar belirlenirken Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümüne hiç yer verilmeyip 4001(Lisans mezunu olmak) ve 4431-4503(Nitelikleri yukarıda belirtilmiştir.) nitelik kodları arasında paylaştırılmıştır.Alınan dersler ve yaptığımız stajlar neticesinde Devlet Hava Meydanları İşletmesine sağlayacağımız yarar, diğer nitelik kodlarından daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra bizim denklik alarak diğer belirtilen nitelik kodlarında tercih yapamayacak olmamız ve onların denklik almadan bizim eğitimini aldığımız kadrolara tercih yapabiliyor olmaları ayrı bir çelişkidir.

Bunun neticesinde adaletin sağlanması için bizlerden alınan hakkın geri verilmesi gerekmektedir.Bu konu dahilinde daha önce göndermiş olduğumuz hiç bir dilekçeden mantıklı bir açıklama gelmemiştir.Devlet personel başkanlığının tarafımıza yaptığı bu kontenjanlar DHMİ tarafından belirlenmektedir açıklaması DHMİ nin neden bu kontenjanları İİBF ye verdiğinin cevabı değildir.Yüksek puanlar alarak bu bölüme yerleşen büyük umutlar besleyip hayal kırıklığına uğrayan binlerce Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencisinin mağduriyetini giderebilen bir hamle hala olmamıştır.Bu durumu büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı içerisinde izliyor geleceğe yönelik tam donanımlı hava işletme öğrencileri olarak umutlarımız tükeniyor. Durumun düzeltilmesi ve hakkımız olandan fazlası değil sadece hakkımız olanın geri verilmesi için desteğinizi bekliyoruz.Özellikle medyatik olarak olarak vereceğiniz destek bize bu mücadelemizde büyük yarar sağlayacaktır.

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Destekciyiz her daim.biz boşuna bu bolumu okumadik.bizim DHMİ dek başka göreceğimiz kadrolu yerimiz yok.hakkimiz verilsin artik.bekleyip duruyirz.guvenlik gorevlisiyim.benim ne isim var güvenlikte.benim DHMİ de havalimani nca olmam gwrekirkenn..!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.