Birleşik Krallık ordusu, İngiliz uzmanların Rus hayalet avcı uçakları ve hipersonik füze tehdidini etkisiz hale getirmek hava savunma sistemi olan Sky Sabre SAM’ı geliştirdi.

Aksam.com.tr’de yer alan habere, halihazırda Kraliyet Donanması ile hizmet veren yeni nesil Sky Sabre SAM, şimdi İngiliz Ordusu varlıklarını hava saldırılarına karşı koruyacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı , tasarlanan geliştirilmiş savunma sistemlerinin daha fazla teslimat ile “dünyanın çeşitli yerlerinde çalışacak şekilde değiştirileceğini” açıkladı.

Bakanlığın iddiasına göre, Sky Sabre, ses hızında hareket eden tenis topu büyüklüğündeki bir nesneyi benzeri görülmemiş bir hız, doğruluk, performans ve hedef belirleme ile vurabilecek.

İngiliz medyasının aktardığı savunma uzmanlarına göre gelişmiş “tespit et ve yok et” sistemi “tercih edilen sistem” olacak. Uzmanlar, Rus gizli savaşçılarının ve hipersonik füzelerin tehdidini etkisiz hale getirmek için tasarlandığını iddia etti.

16. Alay Kraliyet Topçu Komutanı Yarbay Chris Lane, “en zorlu rakiplerden bazılarını yenebileceklerini” belirterek “Yeni fırlatıcısı ve birinci sınıf radarı ile bu yeni füze sistemi, şüphesiz bizi kara tabanlı hava savunmasının ön saflarına yerleştirecek.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.