Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin T-38 Talon jet eğitim uçaklarının yerine geçmesi için açtığı ihalede uçaklar bir bir ortaya çıkarken son olarak Sierra Nevada Corporation (SNC) ve TUSAŞ’ın teklifi olacak olan Freedom Trainer’ın da tasarımı ortaya çıktı.

Özellikle uzay sistemleri konusundaki çalışmaları ile bilinen SNC ile Türk Uzay ve Havacılık Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) jet eğitim uçağı projesi için ortaklığa gitmişti. Ortaklığın üretmeyi planladığı Freedom Trainer jet eğitim uçağı Amerika’nın ve Dünya’nın önde gelen havacılık şirketlerinin modellerine karşı yarışacak.

SNC, TUSAŞ ortaklığının düşük maliyetli ve yakıt ekonomisi özelliklerini öne çıkardığı Freedom Trainer uçağı için Williams International firmasının FJ44-4M motorunu seçmiş durumda. Motor aynı zamanda iş jetlerinde kullanılıyor. Uçağın sadece motor maliyetleri aynı güç grubundaki askeri motorların yarısı kadar olduğu belirtiliyor.

Aviation Week’de yer alan Freedom Trainer;

Fatih ve Eren Özmen çiftinin 1994 yılında kurduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketi ABD, İngiltere, Almanya ve Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.