Dünya’nın etrafını güneş enerjili tekne ile dolaşan ilk insan olan macera sever İsviçreli Raphaël Domjan, stratosfer seviyesinde uçacak yeni nesil güneş enerjili uçak ile Dünya turu yapmayı planlıyor. Uçağın test uçuşlarının Şubat ayında kadar başlaması planlanıyor.

Basına tanıtılan uçak 8,5 metre uzunluğunda, 24,8 metre kanat açıklığına sahip ve 22 metre kare güneş enerjisi paneline sahip. Uçağın toplam ağırlığı 450 kilogram olarak açıklandı.

Domjan uçak için 25 bin metre irtifada güç kaynağı olarak güneş enerjisini kullanacak bir araç olduğunu söyledi. Amaçlarının mevcut teknolojinin fosil yakıtları arkamızda bırakmaya olanak tanıdığını göstermek olduğunu söyleyen Domjan, elektrikli ve güneş enerjili araçların 21. yüzyılın araçları olduğunu söyledi.

2014’de başlayan SolarStratos projesi için 4,95 milyon dolar harcandı ama hala proje geliştirme aşamasında. Uçağın kullanacağı akü, motor, güneş paneli ve pilot sıkı testlerden geçmek zorunda. İlk test uçuşunu Şubat ayında yapması planlanan uçağın, yaz aylarında orta irtifa seyir testlerine başlaması planlanıyor.

Stratosfer seviyesine çıkılacak yüksek irtifa uçuşlarının ise 2018 yılında başlaması planlanıyor.

Yapılan hesaplamalara göre uçağın seyir irtifasına çıkması 2,5 saat sürecekken bu irtifada sadece 15 dakika uçuş gerçekleştirilmesi planlanıyor. Uçağın bu irtifadan inişini gerçekleştirmesinin ise 3 saat süreceği tahmin ediliyor.

İlk aşamada amaçlarının Solar Impulse projesinde olduğu gibi bir Dünya turunu tamamlamak olduğunu söyleyen ekip güneş enerjisi sistemlerinin kapasitesini kanıtladıktan sonra yeni ufuklara yelken açmayı planlıyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.