Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaya astronot taşıyacak ticari kapsülü SpaceX Dragon (Uzay Ejderhası) bugün deneme uçuşunu tamamlayarak Atlas Okyanusu’na başarıyla indi. Kapsül ilk seferini Temmuz ayında yapabilir.

SpaceX Dragon yerel saatle 08:45, Türkiye saati ile 16:45’te alkışlar arasında inişini tamamladı. Kapsül, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’ne 450 km mesafede, Atlas Okyanusu’na dört paraşüt yardımıyla indi.

GO Searcher adlı bir tekne de, kapsülü sudan çıkarıp uzay üssüne götürmek üzere yakın bir konumda bekliyordu.

SpaceX Dragon geçen haftayı kenetlenmiş olarak geçirdiği Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bugün ayrılarak atmosfere girmişti. Kapsül, atmosfere girerken meydana gelecek aşırı ısınmaya karşı bir ısı koruma kalkanıyla korunmuştu.

Elon Musk’ın kaygıları
SpaceX Dragon’un inişinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ile birlikte, mürettebatlı uçuşlar aşamasına geçilecek. Bunların ilkinin Temmuz ayı gibi çok yakın bir tarihte gerçekleşebileceği söyleniyor. Fakat mühendisler deneme uçuşunun değerlendirmesini yaparken bu tarihin ileriye kayması da beklenebilir.

Dragon’un sahibi SpaceX’in kurucusu ve yöneticisi Elon Musk deneme kapsülünün dünya atmosferine girişi konusunda endişeleri olduğunu söylemişti.

Kapsülün ısı kalkanının asimetrik olması Musk’a göre küçük de olsa, hipersonik bir hızla atmosfere giren kapsülün dengesini bozma ve rotadan çıkarma riski taşıyordu. Fakat, en azından bu denemede bu riskin bir aksamaya yol açmadığı görülmüş oldu.

ABD mekiklerden bu yana kendisi yörüngeye astronot gönderebilmiş değil. Uluslararası Uzay İstasyonu’na şimdilik Rusya ve Soyuz uzay aracı mürettebat taşıyor.

NASA neredeyse 8 yıllık bir aradan sonra artık iki yeni ticari uzay taşıma sistemini hayata geçirmeyi umuyor.

SpaceX’in yanısıra kurum, Boeing ile de Starliner adlı bir kapsül için işbirliği yapıyor. Bu kapsülün de Nisan ayından itibaren insansız bir deneme yapması bekleniyor.

NASA sonuçta başarılı oldukları takdirde, her iki şirketin yaptığı kapsüllere “bilet alarak” astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek. Fakat şirketler uzay kapsüllerine parayla başka yolcu da alabilecekler.

Kuşkusuz burada akla ilk gelen başka ülkelerin astronot gönderme talepleri olabilir, ama bazı özel şirketler ve bireyler de uzaya bilet alabilecek.

NASA, SpaceX Dragon’un ilk seferinde uçacak iki astronotu belirledi bile.

Bob Behnken ve Doug Hurley SpaceX ekibiyle birlikte yoğun bir eğitim sürecinden geçiyorlar ve kapsülün işleyişini, bir şeyler ters giderse ne yapmak gerektiğini bütün ayrıntılarıyla öğreniyorlar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.