9 Ocak günü, Sriwijaya Air’a ait PK-CLC kuyruk isimli Boeing 737-500 uçağı SJ182 Jakarta – Pontiana, seferi için Soekarn-Hatta Uluslararası Havalimanından (CGK/WIII) yerel saatle 14:35(07:35UTC)’de kalkış yapar.

Flightradar24 verilerine göre Saat 14: 39’da kıyı şeridini geçerek sağa dönüş yapar. Verilere göre ATC’nin serbest kıldığı FL110 seviyeye ulaşır. Son pozisyon 14:40 UTC’de kaydedilmiştir. Kalkıştan yaklaşık 4 dakika sonra bir dakikadan kısa bir süre içinde 10.000 fitten fazla irtifa kaybetti. Uçak daha sonra kayboldu ve hava trafiğiyle iletişim kesildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Adita Irawati, Asya’da Bu Hafta’ya verdiği demeçte, Endonezya’nın ulusal arama ve kurtarma kurumu (Basarnas) ve Ulaşım Emniyet Kurumu (KNKT)’nun konuyu araştırdığını ve koordine ettiğini söyledi.

Endonezya havayolu şirketi Sriwijaya Air, ülkenin en büyük üçüncü havayolu şirketi olup dar gövdeli değişik tipte 48 adet Boeing uçağından oluşan uçak filosuna sahiptir ve Endonezya’nın çeşitli noktalarına ve birkaç uluslararası varış noktasına uçmaktadır. Sriwijaya Air Endonezya Sivil Havacılık Otoritesi tarafından operasyonel emniyetlilik açısından en yüksek statü olan Kategori 1 havayolu olarak listede yer almaktadır.

Endonezya Ulaştırma Bakanı Budi Karya Sumadi basın açıklamasında Uçakta 40 yetişkin yolcu, 7 çocuk, 3 bebek ve 6 pas olarak göreve giden uçuş ekibi ve 6 mürettebat olduğunu belirtmiştir. Bilindiği gibi yaklaşık 2 sene önce Mart 2019’da Lion Air’e ait B737 Max uçağı kalkış sonrası teknik problem sonrası düşmüş ve uçaktaki 189 kişi yaşamını yitirmişti.

Olay saatinde Havalimanı ve bölgedeki hava durumu aşağıdaki gibi olup uçuş için uygun görünmektedir.

WIII 090730Z 30006KT 5000 -RA FEW017CB OVC018 25/24 Q1006 NOSIG

Flightradar24 görüntülerine göre 10,100ft yükseklikte Sürat 284kts iken 1 dakika sonra uçak 5400ft’e alçalmış ve sürat 115kts’ı göstermektedir ki bu stall süratinin altına düştüğünü göstermektedir. Teknik bir probleme bağlı olarak “Unreliable Airspeed” olasılıklardan birisi olabilir. Ancak bu duruma niçin gelindiği FDM ve CVR kayıtlarının çözümü ile ortaya çıkacaktır.

Kazanın üzerinden geçen süre içinde, resmi bir açıklama yapılmadığı için bilgilendirme yapmanın ahlaki açıdan uygun olmadığı düşüncesiyle kazanın nedeni/nedenlerine ilişkin yorum yapılamamıştır.

Senenin ilk günlerinde meydana gelen bu kazanın son olması dileklerimizle,

Sağlıklı, Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.