Uzun yolculuk, SSCB henüz ayaktayken, 4 Aralık 1989’da Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Moskova seferini yapan uçağının Şeremetyevo Uluslararası Havaalanı’na inmesiyle başladı. Airbus A310 ile yapılan bu seferin üzerinden tam 30 yıl geçti. THY, bugün Rusya’da 10 şehre direkt uçuş yaparak, Ruslar için Aeroflot’tan sonra “ikinci milli hava yolu” olarak anılır hale geldi.

Rus Aviaport.ru sitesi, “THY, Rusya ile direkt uçuşların açılmasının 30. yıldönümünü kutluyor” haberiyle Rusları bilgilendirdi. Habere göre, THY, diğer havayollarından daha fazla ülkeye uçuş yapanlardanbiri.

Haberde şöyle deniliyor:

“Tam 30 yıl önce, 4 Aralık 1989’da Türk Hava Yolları, ilk uçuşunu SSCB’ye İstanbul – Moskova – İstanbul rotasında Airbus A310 ile yaptı. Haftada 7 uçuş ile başlayan, Moskova’ya uçuş sıklığı sürekli arttı. Türk Hava Yolları bugün Moskova ve Rusya’nın diğer 9 şehrine ve ayrıca dünyanın 126 ülkesinde 316 varış noktasına uçuşlar gerçekleştiriyor.”

Yazıda  Rusya’nın  direkt THY seferi yapılan şehirleri Moskova, St. Petersburg, Kazan, Soçi, Rostov,  Yekaterinburg, Krasnodar, Ufa, Voronej ve Samara olarak sıralandı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.