Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., arasında F-35 Müşterek Taarruz Uçağında kullanılan F135 motorları için anlaşma imzaladı.

“Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi F135 Motoru Nihai Montaj Hattı Kurulumu, Aktivasyonu ve 1’nci HİBM K.lığı T-11 Bremzesi Modifikasyon Safhası Projesi” İmza Töreni, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TEI firması temsilcilerinin katılımları ile 23 Mart’ta Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in imzaları ile yürürlüğe giren söz konusu sözleşme ile Motor Nihai Montaj/Test Hattı ve Avrupa Bölgesi Depo Seviyesi Bakım (DSB) Merkezi Kurulumu çalışmaları kapsamında, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) firması tarafından, 1. HİBM T-11 Test Bremzesi Modifikasyonu ve Motor Nihai Montaj/Test (FACO) Hattının Kurulumu Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (HİBMK)’nda gerçekleştirilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülecek proje kapsamında, Türkiye envanterine girecek olan F-35 uçaklarına entegre edilecek F135 motorlarının nihai montaj ve test faaliyetleri ile birlikte Avrupa bölgesinde F-35 kullanan tüm ülkelerin F135 motoru bakım, onarım, revizyon ve test faaliyetleri 1. HİBM K.lığında kurulacak tesis ve altyapı ile yürütülecek.

Dünyanın en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen JSF projesi kapsamında, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilecek bu proje ile 1.HİBM K.’lığı, Avrupa bölgesindeki katılımcı ülkelere ait JSF uçaklarının motorlarına depo seviyesi bakım hizmeti vermek üzere kurulacak ilk merkez olma özelliğini kazanacaktır.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.