İç hat uçuşlarında zorunlu Covid-19 ile ilgili sağlık belgesi ibrazı

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından en son yayınlanan genelge doğrultusunda, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hat uçuşlarımızda seyahat edecek olan yolcularımızın, kalkıştan önce aşağıda yer alan dokümanlardan birini ibraz etmeleri zorunlu hale gelecektir:

  • En az 14 gün önce gerekli tüm dozların tamamlandığını kanıtlayan aşı sertifikası
  • Bilimsel olarak bağışıklık kazanıldığı kabul edilen süre içinde alınmış iyileşme belgesi
  • Kalkıştan önceki 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu: PCR testi, Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilir.

Yukarıda bahsi geçen dokümanlardan herhangi birini ibraz edemeyen yolcularımızı ilgili uçuşlarımıza kabul edemeyeceğimizi hatırlatmak isteriz.

Check-in sürecini sizin için mümkün olduğunca kolay ve hızlı hale getirmek için, 6 Eylül 2021 itibarıyla, yolcularımızın Covid-19 ile ilgili sağlık bilgileri check-in sırasında HES kodu üzerinden kontrol edilecektir. HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden kolayca alınabilir. Check-in yaparken talep edilmesi halinde hızlıca paylaşabilmeniz için HES kodunuzu hazırda bulundurmanızı rica ederiz.

Seyahatinize başlamadan önce kullandığınız HES mobil uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol etmenizi ve uygulamanın ana ekranında yer alan “HES Kod Ayarları” adımından Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu adımlarını aktif hale getirmenizi rica ederiz.

Önemli: HES kodu ile ilgili bu uygulama, iç hat uçuş rezervasyonu sırasında HES kodu paylaşma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Zorunlu HES kodu uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayın.

İç hat uçuşları için getirilen en son düzenleme hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

HES kodu uygulamasıKoronavirüs (COVID-19) pandemisi nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde, Türkiye içinde seyahat edecek tüm yolcularımızın bilet rezervasyonu ve check-in sırasında iç hat uçuşları için HES kodu sunmaları zorunludur.

HES kodu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.