Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TUSAŞ) üretimi T129 ATAK helikopteri Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek LAAD fuarına katılmak üzere Brezilya’ya ulaştı.

TUSAŞ tesislerinden IL-76 tipi kargo uçağına yüklenen T129 ATAK helikopteri Cezayir ve Cape Verde üzerinden Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde Embraer tesislerinin de bulunduğu São José dos Campos’a ulaştı. Uzun yolculuk için palleri sökülen helikopterin montajı tamamlandıktan sonra ilk durağı Brezilya Forte Ricardo Kirk Kara Havacılık Komutanlığı oldu.

Bir süredir Kara Havacılık Komutanlığına ait uçar unsurların modernizasyonu için çalışan Brezilya ordusu adına ABD, İtalya ve Rusya’da incelemelerde bulunan uzmanlar Kasım 2018’de Türkiye’de T129 ATAK helikopterini incelemişti. 2018 yılında gerçekleştirilen testler sonrasında ilk kez Brezilya’ya giden T129 ATAK helikopteri burada coşkuyla karşılanırken Forte Ricardo Kirk Kara Havacılık Komutanlığı’na gerçekleştirilen uçuşta  bir Brezilyalı helikopter pilotu da uçuşa katıldı.

Salı günü Brezilya basınının da izleyici olacağı bir uçuş gösterisi gerçekleştirecek T129 ATAK helikopteri ayrıca Brezilya ordusuna bağlı uzmanlarca bazı koşullarda denenecek. São José dos Campos’da gerçekleştirilecek uçuşlar sonrasında T129 ATAK helikopteri 2-5 Nisan tarihlerinde Rio de Janeiro’da düzenlenecek LAAD Fuarına katılmak üzere buraya hareket edecek.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.