Amerikalı General Michael Kuril ABD’nin Tacikistan’ın ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra komşu ülkelere sığınan Afgan hava kuvvetlerine ait askeri uçaklarına dair konuştu.

Taliban güçleri Kabil’e yaklaştıktan ve ülkedeki diğer stratejik noktaları ele geçirdikten sonra, birçok eğitimli Afgan pilot, Taliban birliklerinden kaçmak veya silahlarını düşman kuvvetleri tarafından ele geçirilmekten kurtarmak için düzinelerce askeri uçak ve helikopteri Tacikistan ve Özbekistan’a kaçırdı. Buna rağmen, Taliban her iki ülkenin de uçakları iade etmesini talep etti.

Hafta sonu Tacikistan’ı ziyaret eden ABD Merkez Komutanlığı Komutanı Orgeneral Michael Kurilla, Tacikistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerine Afgan uçaklarını güvenlik altına aldıkları için teşekkür ederek, ABD’nin Tacik hükümetiyle birlikte en iyi şekilde kullanmak ve korumak için çalıştığını da sözlerine ekledi. 

General Kurilla, Tacikistan’da bulunan uçakların kesinlikle Afganistan’a iade edilmeyeceğini çünkü Taliban’a ait olmadıklarını kaydetti. General, ABD’nin uçakların bir kısmını veya tamamını Tacik hükümetine devretmeye çalışacağını da sözlerine eklerken, bununla ilgili herhangi tarih vermedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.