Lefkoşa’da herkes tarafından tanınan ve Lefkoşa’nın simgelerinden biri olan Tahir Yüksel’e  8 Ağustos’da Pegasus Havayolları tarafından yapılan ayrımcılık büyük tepkiye neden olmuştu.

NELER YAŞANMIŞTI

İlter Yüksel, oğlu Tahir Yüksel ile birlikte 8 Ağustos 2016 günü Ercan Havalimanından Adana’ya gitmek üzere Pegasus Havayolları uçağına bindi. Zihinsel engelli olan Tahir’in uçakta 1 no’lu koltuğa oturma isteğine karşı anlayış göstermeyen uçuş personelinin kendisini ve oğlu Tahir’i uçaktan indirmeye çalıştığını belirten İlter Yüksel, diğer yolcuların tepkisi ve desteği sonrası uçuş ekibinin kendilerini uçaktan indirmekten vazgeçtiğini ifade etti. Uçakta rahatsızlık yaratması halinde Adana Havaalanı’nda Tahir’i polise teslim etmekle tehdit eden uçuş ekibi İlter Yüksel’e zorla kağıt imzalatarak Tahir’i polise teslim etmek için pilota yetki vermesi istendi. Oğluna ve kendisine karşı yapılan bu insanlık dışı muameleye tepki gösteren anne İlter Yüksel, sosyal medya aracılığı ile sesini duyurdu.

TAHİR YÜKSEL’E BÜYÜK DESTEK

İlter Yüksel’in paylaşımı sonrası sosyal medyada Pegasus Havayolları’na karşı tepkiler çığ gibi büyüdü. Çok sayıda kişi Pegasus Havayolları’na karşı boykot çağrısı yaparken, Pegasus’un Tahir Yüksel’den özür dilemesi için imza kampanyası başlatıldı. Sosyal medya aracılığı ile örgütlenen vatandaşlar Tahir Yüksel’in ülkeye döneceği 26 Ağustos Cuma günü saat 21.00’de Ercan Havaalanı’nda hem Pegasus Havayolları’na tepki göstermek amacı ile hem de Tahir’i ve annesi İlter Yüksel’i karşılayıp ona moral vermek amacı ile “Tahir’i Ercan’da karşılıyoruz” etkinliği düzenleme kararı aldılar. (Ada Basını)

Öte yandan, Pegasus Havayolları konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklama şöyle:

“8 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz PC238 sefer sayılı Ercan – Adana seferinde misafirlerimizden 52 yaşındaki Tahir Yüksel ve annesi İlter Emine Yüksel’in yaşadıkları istenmeyen olayla ilgili Pegasus Ailesi olarak çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hassasiyetimizi belirtmek adına kendileri ile irtibata geçmeye çalıştık, henüz ulaşamadık ancak mail yolu ile iletişim bilgilerini rica ettik. En kısa zamanda kendilerine ulaşmak arzusunda olduğumuzu tüm kamuoyuna bildirmek isteriz.

Konuyu incelediğimizde misafirimiz Sayın Tahir Yüksel ve annesi Sayın İlter Yüksel’in biletlerini acente kanalı ile aldıkları ve biletlerini aldıkları sırada ve sonrasında koltuk alımı yapmadıkları görülmektedir. Uçuşlar için koltuk atamaları iki sistemde yapılmaktadır; misafirlerimize check-in işlemi sırasında otomatik olarak koltuk atanır ya da ek hizmet olarak misafirlerimize dilediği koltukta oturabilmesi adına ücretli koltuk satın alma seçeneği sunulur. Misafirimizin bu konuda hassasiyeti ile ilgili bilgimiz olması halinde mutlaka ücretsiz olarak yardımcı olabilirdik ancak çağrı merkezimize veya acentemize yapılmış bir başvuruya ulaşamadık. Misafirimize ulaştığımızda, sonraki uçuşları için bu konuda bize bilgi vermelerini özellikle rica edeceğiz.

Detaylı olarak incelediğimizde, misafirimiz kontuara başvurduğunda müsaitlik durumuna göre yapılacabilecek organizasyonun da yapılamamış olduğunu, çünkü daha önce gelen misafirlerimize ön koltukların verilmiş olduğu görülmekte. Bu çerçevede kontuardaki görevlilerimiz o sırada müsait olan ön koltuklardan misafirimize 2C, annesine ise 3F verilmiştir. Tahir Bey’in oturmak istediği 1A numaralı koltuk ise, başka bir misafirimiz tarafından alınmış olup bu misafirimiz uçuş sırasında da almış olduğu yere oturmak istediğini ısrarla beyan etmiştir. Bu gelişme üzerine rahatsız olduğu gözlemlenen Sayın Tahir Bey’in fiziksel ve sözel olumsuz tepkiler göstermesi ve yerine oturmaması nedeniyle uçuş gerçekleştirilemez duruma gelinmiştir. Havacılık kuralları gereği uçuşun ve diğer misafirlerimizin güvenliğini koruyabilmek için, konu mesul kaptan pilotumuza aktarılmış ve standart havacılık prosedürü uygulanmış ve uçağa polis davet edilmiştir. 

Gerek Sayın Tahir Yüksel’in annesinin duruma müdahil olması ve gerek uçakta bulunan diğer misafirlerimizin ısrarı ile karşılıklı görüşmeleri takiben Tahir Bey asil yerine oturmayı kabul etmiş ve seferimiz kısa süreli bir rötarla kalkışını gerçekleştirmiştir.

Misafirimiz daha sonraki uçuşları için bize başvurduğu ve bizi önceden bilgilendirdiği sürece, ön koltukların kendileri için rezerve edilebileceğini ayrıca paylaşmak isteriz. Bu konuda uçak tipine göre, ön koltukları acil çıkış olarak belirlenmiş uçaklarda bunun hiçbir havayolu tarafından yapılamayacağını, uçuş kuralları gereği bu koltukların acil durumlarda uçuşun boşaltılmasında sorumluluk alabilecek misafirlere verilebileceğini hatırlatmak isteriz. Uçak tipine göre, ön koltuk acil çıkış değilse gerekli yardım maksimumda gösterilecektir.

Pegasus Hava Yolları olarak tüm misafirlerimize son derece özenle yaklaştığımızı vurgular, böyle hassas durumlar ile ilgili tüm kabin çalışma arkadaşlarımıza özel bir eğitim programı atayacağımızı tüm kamuoyuna belirtmek isteriz.”

GENEL MÜDÜR MEHMET NANE BİZZAT ÖZÜR DİLEDİ

Öte yandan, şirket resmi facebook sayfasında,” Sevgili Tahir Yüksel ve ailesine mesajımızdır” başlığıyla bir özür mesajı yayınladı.

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Ercan-Adana seferinde yaşanan olaydan dolayı yolcu Tahir Yüksel ve annesi Emine Yüksel ile bizzat görüşerek özür diledi..İşte o mesaj:

özür

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.