Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Olağan Genel Kurulu İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

TALPA Genel Başkanı Gürcan Mantı’nın konuşması ile başlayan genel kurul başkan adayları İlyas Karagülle ve Ayhan Günal’ın konuşmalarıyla devam etti. 585 TALPA üyesinin oy kullandığı seçimde sayım işlemi akşam saat 20:00 civarında sona erdi sayım zarfların tasnifi sırasında tespit edilen mühürsüz bir zarf açılmadan imha edilerek geçersiz sayıldı.

Yapılan sayım sonucunda Mavi liste ile seçime katılan Ayhan Günal 344 oy alarak TALPA’nın yeni genel başkanı oldu, Beyaz liste ile seçime giren İlyas Karagülle ise 240 oyda kaldı, bir oy geçersiz sayıldı.

344 oy alarak seçilen Mavi liste ile TALPA’nın yeni yönetim kurulunu oluşturan Ayhan Günal ve ekibi;

ee4cdc8b-5d7c-40b6-83f7-63588b0a7ee7

Oyların sayım öncesi tasnifi ve ve sayım;

5f81b103-e58c-4ad4-bf3a-bd3f7189c260 4c404ff0-35a9-40b4-bebe-8ac5124f4fa4

İlyas Karagülle ve ekibinin beyaz liste, Ayhan Günal ve ekibinin mavi liste olarak yarıştığı seçim öncesinde yapılan konuşmalar şöyle;

İlyas Karagülle’nin Konuşması

TALPA’nın Genel Kuruluna teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyor ve tekrar hoşgeldiniz diyorum. Bugün Genel Kurulumuz, yeni yönetimini seçecek ve yeni yönetime oyunu, desteğini, kendisini  temsil etme görevini verecek.

Hangi liste seçilirse seçilsin ağır bir sorumluluğun altına gireceğinde  kuşku yoktur. Önemli olan yükü omuzlarınıza almak değil, görev süreniz sonunda yüklerinizden kurtulmuş, size   verilen görevleri yerine getirmiş olarak olabildiğince sorunsuz şekilde görevi devretmektir. Size  yüklenen sadece üyelerin kişisel sorumluluğu değildir.

Onların işinin, aşının, çocuklarının sorumluluğu  da seçilecek yönetimin omuzlarındadır. Hiçbir üyemizin düzeninin bozulmaması için, burnunun kanamaması için, huzur ve güven içinde uçması için, bir sivil toplum örgütü olarak TALPA elindeki  tüm imkanları seferber etmelidir. Sessiz ve hareketsiz kalmak ne kadar ahlak dışı ise, Üyelerini riske edecek  maceralara sürüklemek de o kadar yanlıştır, tehlikelidir.

Bizim temel önceliğimiz çocuklarımızın geleceğidir. Bunun için kırmızı çizgilerimiz, emeğin karşılığının alınması, uçuş emniyetine uygun şekilde görev yapılması, haklarımiza saygı gösterilmesidir.

Geçen son 10 günde siz değerli üyelerimize afişlerle, broşürlerle ve maillerle ulaşmaya çalıştık. Tüm toplumumuz Beyaz Listenin ne kadar samimi, ne kadar içten, ne kadar sahici olduğunu gördü. Bizi bilen bilir, bilmeyen kendi gibi bilir. Konfiçyüs’ün dediği gibi, “İyi insan, güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan, yapabileceklerini söyleyen insandır.” İşte bu düşünce ile, beyaz liste; yapabileceklerini söyleyen bir kadro ve anlayışla  yola çıktı. Başımız göğe erse de ayaklarımız yere basacak. İşte bu nedenle sadece yapabileceklerimizi deklare ettik.

Biz ne yapacağız? Mevlana’nın ünlü sözünü ilke edineceğiz: “Göz iki, kulak iki, ağız tektir. Çok görüp, çok dinleyip az konuşmak gerekir.” Biz de böyle yapacağız. Üyelerimizi dinleyeceğiz, önerilerini,    eleştirilerini alacağız. Yapabildiğimizi yapacağız, yapamadıklarımız olursa da gerekçelerini izah edeceğiz. Özetle, TALPA’yı birlikte yöneteceğiz.

Mesleğimizin Yasal düzenleme başta olmak üzere temel sorunları var. Mesai talimatı ve buna bağlı  Uçuş Emniyeti öncelikli konularımız. Bunları çözmenin yolu öncelikle kamuoyu oluşturmaktan geçiyor. Özellikle uçuş emniyeti aynı zamanda bir tüketici hakkıdır. Bu nedenle , konuyu sağlık, hukuk ve diğer yönlerden inceleyen çalıştaylar, seminerler düzenleyeceğiz. Taleplerimize bilimsel temel oluşturacak, kamuoyunu medya aracılığı ile bilgilendireceğiz.

Siyaset biliminde dernekler baskı grubu olarak nitelendirilir. Siyaset kurumu üzerinde bu baskıyı oluşturacağız. Geçen 4 yılda derneğimizin üye sayısı yaklaşık iki katına çıktı. Ancak bunu kafi görmüyoruz. Derneğimiz ne kadar güçlü olursa baskı ve etki gücü de o kadar artacaktır.

Olayları iyi analiz etmeden, artısını, eksisini değerlendirmeden hareket etmeyeceğiz. Unutmayalım ki,  sorun, kuyunun derinliği değil ipin kısalığıdır..Ancak refleksimizi de olabildiğince çabuk göstereceğiz. Üyelerimizi maceraya atmadan, riske etmeden tavır koyacağız. Gelişmeleri izleyen, iş bittikten sonra düzeltmeye çalışan bir anlayış yerine proaktif bir yaklaşım benimseyeceğiz.

Listemizdeki genç arkadaşlarımız olgun, kıdemli arkadaşlarımız ise heyecan dolu. Deneyimi, bilgiyi, birikimi, heyecanı; iyi niyetle, özveri ile, cesaretle harmanladık. Kimseye minnet borcumuz yoktur. Kimseden emir almayacağız. Ama üyelerimizin aklına, düşüncesine, katkısına, desteğine her zaman ihtiyacımız olacak. Çünkü TALPA yönetimine talimat verecek tek organ TALPA Genel Kuruludur, TALPA üyeleridir.

İşsiz pilot sorununa süratle çözüm getirmeye çalışacağız. Hepimiz birgün işsiz kalabiliriz. Gideceğimiz tek yer TALPA’dır. Karagün dostu olacak, üyelerine açık havada değil yağmurda şemsiye uzatacak TALPA’yı birlikte oluşturacağız. Havacılık işletmeleri ile, pilot ihtiyaçlarının TALPA kaynağından karşılanması için projemiz hazır. Bazı havayolları ile prensipte de anlaştık.

THY’deki Toplu İş Sözleşmesi sürecini yakından izleyeceğiz. Üyelerimizin aleyhine yapılacak değişikliklerde mesleğin yegane sivil toplum örgütü olarak müdahale hakkımızı kullanacağız. Bunun için sesimizi yükseltmeye, masaları yumruklamaya, kapıları çarpmaya gerek yok. Argümanlarınız bilimsel temele dayanıyorsa, yeterli kamuoyu desteğiniz varsa ama en önemlisi haklı iseniz, her zaman kazanırsınız.

Yönetimimizde, benim dışımda TALPA’da görev yapmış 4 arkadaşımız daha var. İşleyişi biliyoruz. TALPA’nın gücünün , imkan ve yeteneklerinin farkındayız. Dolayısı ile yapıyı tanıma, sektöre, paydaşlara kendimizi  tanıtma gibi bir sıkıntımız yok. Seçilirsek hemen yarın sorunları çözmek için start vereceğiz.

Geçtiğimiz 3 yılda, irili ufaklı sorun yaşayan birçok meslektaşımız TALPA’nın kapısını çaldı. Kendilerine iyiniyetle, samimiyetle yardım eli uzatıldı. Riskli bir mesleği icra ediyoruz. Hepimizin  başına her an bir sorun gelebilir. Personel ile de, yolcu ile de sorun yaşayabiliriz. Lastik patlatabilir, pistten çıkabilir, hatta  kaza-kırıım yaşayabiliriz. Böyle talihsizliklerde ilk başvurulacak yer TALPA olacaktır. Danışmanlarımız, avukatlarımız, gerekirse psikologumuz derhal devreye girecek, TALPA ‘nın şefkatli ama bir o kadar da güçlü, dirayetli  elini uzatacaklardır. Hiçbir üyemizi çaresiz, sahipsiz, yanlız ve ortada bırakmayacağız.

Uluslararası platformlarda daha etkin olacağız. İçeride çözemediğimiz sorunlarla ilgili IFALPA’yı, ECA’yı harekete geçireceğiz. Ülkemizde faaliyet gösteren başta PİLVAK olmak üzere diğer  sivil toplum    örgütleri ile birlikte hareket ederek gücümüzü büyüteceğiz.

Mesleğimizin geleceği olan 2. pilotların itibarını yükseltmek için özel çaba sarfedeceğiz, Uçuş Okullarının eğitim kalitesinin yükseltilmesi, yabancı pilotlar yerine ülkemizin yatırım yaptığı genç kardeşlerimizin kokpite oturması için samimi ve ciddi çalışmalar yapacağız.

İş bulamadığı için canına kıyan kardeşimizin acısını hala yüreğimizde hissediyoruz. Empati yapıyor, acılı ve çaresiz ailenin ızdırabını anlıyoruz. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirleri    alacak, mağdur ailelere yardım için kaynak yaratmaya çalışacağız.

Beyaz liste olarak bizler;

Ayrıştırmak için değil, birleştirmek için geliyoruz…

Kişisel çıkarlarımız için değil, mesleğimize hizmet için geliyoruz…

TALPA’yı onurlandırmak için değil, hizmet ederek onur kazanmak için geliyoruz.

Günü kurtarmak için değil, parlak ve güvenli bir geleceği kurmak için geliyoruz…

İşimiz zor, söylediklerimizi yapmak için gece gündüz demeden gayret edeceğiz.  Verdiğimiz sözleri  yerine getirmek için çok çalışacağız.

Ama şunun garantisini saygıdeğer heyetinize şimdiden veriyoruz.

Size asla yalan söylemeyeceğiz.

Oyunuza sahip çıkacağız.

Sizi yarı yolda bırakmayacağız.

Zoru görünce kaçmayacağız.

Baskılara boyun eğmeyeceğiz.

Korkmayacağız, yılmayacağız,

Kaybetsek bile, mücadele ederek kaybedeceğiz.

Görev süremizin sonunda bayrağı devrederken meslektaşlarımızın sıcak bir selamını, içten bir   tebessümünü, candan bir teşekkürünü en büyük ödül sayacağız.

Gösterdiğiniz ilgi anlayış ve sabrınız için şükranlarımı sunuyor, derneğimizi bugünlere getiren tüm meslektaşlarımızı, büyüklerimizi  şükranla yad ediyorum.

Genel Kurulumuzun toplumumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Ayhan Günal’ın Konuşması

AG_Konusma1 AG_Konusma2 AG_Konusma3 AG_Konusma4

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.