Portekiz’in bayrak taşıyıcı havayolu şirketi TAP-Air Portugal, atık, geri dönüştürülmüş kullanılmış yağlar ve diğer sürdürülebilir hammaddelerden üretilen sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile ilk uçuşunu tamamladı.

TAP Air Portugal, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme hedefine doğru bir adım attı. 22 Temmuz’da havayolunun CS-TJR tescilli Airbus A321neo yolcu uçağı, Lizbon (LIS) ve Ponta arasında ilk iç hat TP1863 uçuşunu gerçekleştirdi. SAF üzerinde çalışan Delgada (PDL), Havayolunun normal jet yakıtı kullanmaya kıyasla rotadaki karbon emisyonlarının yaklaşık %35’ini azaltmayı başardığını tahmin ediyor.

Son hamle, TAP Air Portugal’ı Portekiz’de bir SAF karışımı kullanarak bir yolcu uçuşu gerçekleştiren ilk hava taşıyıcısı yaptı. Havayolunun, havalimanı işletmecisi ANA Aeroportos de Portugal ve imtiyaz sahibi VINCI Airports ile yaptığı stratejik ortaklığın bir parçası olarak geldi ve tarafların endüstrinin ülke çapındaki karbondan arındırma eylemlerinde lider bir rol üstlenmeyi kabul ettiği yer oldu.

Airbus ve Lufthansa, Air Canada ve Air France-KLM gibi büyük havayolları, havacılık için karbon giderme çözümlerini keşfetmek için bir LOI imzaladı

TAP Air Portugal ve ortakları, 2050 yılına kadar Net Sıfır Karbon Emisyonlarına ilişkin Uluslararası Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa Kararı’na resmen bağlı. 

Geliştirilmiş biyoyakıtlarla gerçekleştirilen uçuşlara devam edilecek.

ACI, 2050 yılına kadar çeşitli AB havalimanlarından kalkan hem yolcu hem de kargo uçuşlarının en az %63’ünün SAF tarafından destekleneceğini tahmin ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.