Türkiye’de başta verimli tarım arazileri olmak üzere tüm alanların hava çekimleri yapılacak. Proje için yaklaşık 6 bin saatlik uçuş gerçekleştirilecek.

Türkiye’deki başta verimli tarım arazileri olmak üzere tüm alanların gökyüzü çekimleriyle belirlenmesi amacıyla yeni bir proje başlatıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından hafta içinde tanıtılan projeyle tarım arazisi olarak bilinen, kuraklaşmış ya da kurak arazi bilinmesine rağmen tarım arazisi konumuna geçmiş alanlarla ilgili ayrıntılı bilgi elde edilecek. Şimdilik 5 uçakla gerçekleştirilen hava çekimleri, daha sonra 8 hava aracıyla yapılacak. Operasyon hizmetlerinin başında deneyimli pilot Oben Oğultarhan yer alacak.

Avrupa Birliği (AB) fonu tarafından da desteklenen Tarım Bakanlığı idaresindeki LPIS (Land Parcel Identification Sytem-Arazi Parsel Tanımlama Sistemi) projesiyle Türkiye’nin her köşesi havadan görüntülenerek ortofoto haritası çıkarılacak. Böylece arazilerin son durumu hakkında net bilgi sahibi olunacak ve koruma alanlarıyla ilgili gerekli müdahale en hızlı şekilde yapılacak. İki yıl sürecek projenin bütçesi 17 milyon 490 bin Euro. Kendisi de amatör bir pilot olan Bakan Eker, projeyle üzerinde tarım arazisi yapılan veya yapılamayan tüm alanların fotoğrafının çekileceğini ifade ederek, kendilerinin de uydu görüntüleriyle bunları kontrol edeceğini söylüyor.

Çekimler üç ayda tamamlanacak

AB’ye üye devletler tarafından kullanımı zorunlu Arazi Parsel Tanımlama Sistemi Projesi, elektronik bir harita temeline ve hava veya uydu ortofoto görüntülerini kapsayan coğrafi bilgi sistemi uygulamalarına dayanıyor. Türkiye’deki arazi çekimlerinin en sağlıklı şekilde yapılması amacıyla yürütülen proje için yaklaşık 6 bin saatlik uçuş gerçekleştirilecek. İlk etapta yurdun batı bölgesinde başlayan uçuşlar, hava şartlarının durumuna göre diğer bölgelere de kaydırılarak sürdürülüyor. Hava çekimlerinin, diğer uçakların da filoya katılmasıyla 3 aylık sürede tamamlanması planlanıyor.

Ödemeler doğrudan çiftçiye yapılacak

Pilot Oben Oğultarhan, ülkedeki tüm tarımsal arazilerin kayıt altına alınacağı projeyle ihtilaflı/ihtilafsız arazilerin belirleneceğini, ödemelerin doğrudan çiftçilere yapılacağını, çevresel ve kırsal yönden geliştirilecek eylemlerin yönetimi için de temel oluşturulacağını söylüyor. Her uçak yaklaşık 900 saat uçuş gerçekleştirecek. (Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.