Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Sedef Tersanesi’nde inşa edilecek olan TCG ANADOLU’nun ilk kaynak töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 30 Nisan 2016 Cumartesi günü gerçekleşecek.

Deniz Haber Ajansı’nda yer alan habere göre 2021 yılında Deniz Kuvvetleri’nin envanterine girecek, Türkiye’nin ilk mini uçak ve helikopter gemisi TCG ANADOLU için geri sayım başladı.

Sedef Tersanesi’nde inşa edilecek olan Türkiye’nin karargah gemisi TCG ANADOLU’nun ilk kaynak töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, 30 Nisan 2016 Cumartesi günü gerçekleşecek.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olarak tasarlanan TCG Anadolu, Türkiye’nin en büyük gemisi olacak ve 700 kişilik amfibi taburunu operayonlara intikal ettirebilecek kapasiteye sahip gemide bir hastane de bulunacak.

TCG Anadolu Neler Yapacak?

Sedef Gemi İnşaatı A.Ş.’de inşa edilecek Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) ; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanları ile Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek olup Türk Deniz Kuvvetleri’nin idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol kabiliyetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti ve kapsamlı sağlık hizmetleri imkanı ile Türkiye’nin deniz gücünün dünya denizlerinde temsiline katkı sağlayacak.

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkanı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.
Genel Karakteristikler:
* Uzunluk 231 metre
* Genişlik 32 metre

Amfibi Kabiliyetler:
* Gemi bünyesine konuşlanalen 4 adet LCM veya 2 adet LCAC ile araç güvertlerinde mevcut tankların, ZAHA’ ların zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekat bölgesine taşınmasına imkan sağlayacaktır.
* Bahse konu harekat için için 70 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindeki gemi havuzu kullanılacaktır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.