Tel Aviv’deki askeri kaynaklar, Irak, Suriye, Lübnan ve Gazze Şeridi’ndeki füzelere ek olarak, Yemen’de kurulu olan İran füzelerine karşı koymak için İsrail ordusunun hava savunma sisteminde bir takım değişiklikler yaptığını açıkladı.
Bu değişikliklerin, İsrail’e yönelik füze veya silahlı insansız hava aracı (SİHA) tehdidine karşı yapıldığını aktaran kaynaklar, aynı zamanda İran tehditlerinin varlığı nedeniyle birçok İsrail temsilciliği, elçiliği ve konsolosluğunda alarm düzeyinin artırıldığı bilgisini de verdi.
İran’ın politikasını değiştirdiğini ve İsrail’e atfedilen operasyonlara cevap verme konusunda daha fazla cesaret gösterdiğine dikkat çeken kaynaklara göre Ordu Komutanlığı, ordunun hava savunma sisteminde değişiklikler yapılmasını sağlayan özel bir istihbarat, izleme ve uyarı kapasitesine ihtiyaç olduğuna karar verdi.
Bu gelişme, Başbakan Netanyahu’nun, İsrail’e yönelik güvenlik tehditlerinin arttığını söyleyerek, Yemen de dahil olmak üzere bölgedeki bazı ülkelerde, İsrail’in çeşitli bölgelerini hedef alabilecek İran füzelerinin konuşlandığını dile getirmesinden sonra geldi.
ABD yönetimine İran’a yönelik yaptırımları için teşekkür eden Netanyahu, aynı zamanda daha sert yaptırımlar uygulanması talebinde bulunmuştu.
Netanyahu, İsrail’in İran’a karşı savaş çabaları çerçevesinde, ABD’den cömert askeri yardım ve İran’a karşı yaptırımları sıkılaştırma çabaları gibi iki önemli destek aldıklarını da söylemişti.
Askeri uzmanlar, İsrail’in kaygısını, İsrail’deki Eilat şehrine 2 bin 300 kilometre uzaklıkta bulunan Yemen’den füze fırlatılma ihtimaline bağladı.
Uzmanlar, Yemen’den İsrail’in Kızıldeniz’de kullandığı deniz ve hava yollarını etkileyebilecek tehditler olduğunu da hatırlattı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.