20 Ağustos Cumartesi gecesi Antalya’dan Münster kentine giden charter şirketine ait yolcu uçağıyla ilgili heyecanlı dakikalar yaşandı.

Sosyal medyada bir göktaşının düştüğüne dair spekülasyonlar yaşandı

Güneybatı Thüringen’de gece boyunca çok sayıda insan uykusundan uyanmıştı. Nedeni ise  gecenin ortasında büyük bir patlamaydı. Birçok kişi daha sonra bir göktaşının bölgeye çarpmış olabileceğinden şüphelendi.

Ancak Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) sözcüsü, ürkütücü gürültünün nedenini gece boyunca Ülke hava sahasını koruma görevini yapan iki savaş uçağı olduğunu söyledi.

Eyaletteki birçok kişi bölgenin üzerinden süpersonik hızda uçtuklarından dolayı uykularından uyandı.

İki uçak, başlangıçta bir Airbus A320 ile bağlantı kurmak mümkün olmadığından dolayı, Bavyera’daki Neuburg an der Donau hava üssünden havalandı. Bundeswehr’e göre, yolcu uçağı Türkiye’den Münster kentine gidiyordu, ancak telsiz iletişimi yoktu. Bu gibi durumlarda, bir uçak kaçırma ihtimali göz ardı edilemediğinden iki Eurofighter havalandı.

Savaş uçakları uçakla takibe başladıklarında, kuzey Bavyera’da ve Thüringen Rhön üzerinde  sonik patlamaya meydan geldi.

Cumartesi gecesi saat 02 sularında yaşanan olaydan sonra uçağın pilotlarıyla temas kuran iki Eurofighter kısa süre sonra üslerine döndü.

Hangi havayoluna ait olduğu açıklanmayan yolcu uçağı daha sonra sorunsuz bir şekilde indi. Hava Kuvvetleri daha sonra Twitter’dan gürültü için özür diledi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.