Gazete Habertürk yazarı Güntay Şimşek THY Genel Müdürü Temel Kotil’le ilgili önemli bir bilgiyi paylaştı. Güntay Şimşek’in THY Genel Müdürü Temel Kotil’le ilgili verdiği o bilgi şöyle:  

“Uzun bir süredir THY Genel Müdürlüğü görevinden ayrılacağı konuşulan ve çeşitli görevler yakıştırılarak gündeme gelen Temel Kotil’in yurtdışında önemli bir göreve, IATA CEO’luğuna hazırlandığının altını çizeyim. Merkezi Kanada’da bulunan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği popüler kısa adıyla IATA (International Air Transport Association), sadece havayolu şirketlerinin üye olabildiği, uluslararası bir ticari organizasyon.

Şu an IATA’nın altıncı CEO’su ve Genel Direktörü olan Tony Tyler, Temmuz 2011’den bu yana bu görevi yürütüyordu, ancak 5 yıllık döneminin sonunda, 2016’da emekli olacağını açıklamasıyla, bu göreve talip olan 4 havayolu CEO’su arasında Temel Kotil’in ismi de anılmaya başlandı. Kaynaklarımı yokladığımda Kotil’in bu göreve hazırlandığı, IATA’nın son 5 yılda başarılı bir şirketin, başarılı bir CEO’su olma kriterlerini karşıladığı, ancak lobi faaliyetlerinin güçlü olduğu birlikte, Lufthansa’nın da, daha önce Star Alliance’ın da CEO’luğunu yapan önemli bir ismi aday göstermesi sebebiyle yarışın zorlu geçeceğini belirtmiş olayım. IATA CEO’luğuna 3 yıllığına seçim yapılıyor.

Temel Kotil, 2003’te THY Teknik Genel Müdür Yardımcısı oldu. 2005 yılında THY Genel Müdürlüğü’ne atandı. 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2010 yılında Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiği Avrupa Havacılık Birliği’nin (Association of European Airlines-AEA) 2012-2013 yılları arasında Başkan Yardımcısı, 2014 yılında ise Başkanı oldu.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.