Milli Muharip Uçak üretim projesinde İngiliz havacılık ve savunma sanayii firması BAE Systems ile işbirliğine gidildi.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Türkiye ziyareti sırasında açıklanan anlaşma ile Milli Muharip Uçak projesine yurt dışından sağlanacak teknik desteğin kaynağı da belli olmuş oldu.

Anlaşma Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdür Temel Kotil ve BAE Systems Genel Müdürü  Graham King tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre BAE System ile TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) TF-X Türk savaş uçağı geliştirmek için birlikte çalışacak.

Anlaşma Bedeli 125 Milyon Dolar

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım “İki firma yeni bir savaş uçağı geliştirme sürecinde çalışacak. Proje tamamen Türkiye Cumhuriyeti hükumeti ve Birleşik Krallık hükumetinin arkasında olduğu önemli bir projedir. Savunma alanında her iki ülkenin gücünü daha ileriye taşıyacak önemli bir iş birliği alanıdır” dedi. Theresa May de, anlaşmayı överek “Bu İngiltere’nin küresel ve ticari bir ülke olduğunu gösteriyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılan Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde üretilecek olan Milli Muharip Uçak için teknik destek konusunda BAE Systems ile görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.