Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, haftalık basın toplantısında önemli bir konuya dikkat çekti.

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinin Kuyucak mevkiinde yap-işlet-devret modeliyle ve yılda 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde inşa edilen havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından İçtaş İnşaat’a 29 yıl 11 aylık işletme karşılığında yaptırılmıştı. Açılışında dönemin Başbakanı’nın yaptığı konuşmada Bölgedeki termal otellerin, yeni yapılan spor tesislerine gelecek ve kamp yapacak spor kulüplerinin, bölgede görev yapan asker ve öğrencilerin, iş adamlarının kullanacağı ve bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağı ifade edilmişti. Dönemin Ulaştırma Bakanı şimdiki Başbakan’ımız Binali Yıldırım, devletin cebinden tek kuruş çıkmadan yapılan ilk havalimanı olduğunu övünerek söylemişti.

O dönemde önderliğini sayın İsmail Özdilek’in yaptığı ve bizlerinde destek verdiği bir grup ise bölgesel havalimanı fikrinin hem ekonomik hem de şehre uzaklığı nedeniyle rantabl olmadığını, hemen yanıbaşımızdaki NATO havaalanının bu iş ideal olduğunu anlatmaya çalışıldı. Ancak ne AKP’yi ne de Sait Açba’yı aşamadık. Çünkü onlar her şeyin en iyisini bilir, bizim için ne yapılacaksa onlar karar verirdi.

Sonuç olarak işletmeci firmaya yılda 850 bin yolcu taahhüdü ile her iç hat yolcusu için 2 euro, dış hat yolcusu için 10 euro garanti verilmişti.İç hatlarda 570 bin garanti edilen yolcuya karşılık 28 bin 439, dış hatlar için garanti edilen 398 bin 843 yolcuya karşılık 13 bin 437 olarak gerçekleştiği ve bu farktan dolayı firmaya yaklaşık 5 milyon Euro’luk ödeme yapıldığı Sayıştay raporlarına yansıdı. İki yılda devletin kasasından 10 milyon Euro (32 milyon lira) ödendi.

Zafer Bölgesel Havalimanı için devletin garanti ettiği 100 yolcudan sadece 4’ü gelirken gelmeyen her 96 yolcu için Hazine, işletmeci firmaya 2012-2022 arasında 11 milyon yolcu garantisi verildiği dikkate alındığında havalimanını kullanan yolcu sayısının böyle devam etmesi durumunda yolcu garantisi için devletin cebinden çıkacak para 180 milyon lirayı bulacak. Yapım maliyeti 50 milyon euro olan havalimanını işleten firmanın karını, devletin zararını varın siz düşünün.

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda dış hatlardaki garanti yolcu sayısına ulaşılamaması nedeniyle işletmeci şirkete 2006-2014 arası için 26,2 milyon Euro ödeme yapıldı. Mayıs 2012-2014 arasında Milas-Bodrum Havalimanı’nda garanti kapsamında ödenen rakam 1 milyon 782 bin 780 euro oldu. Yeni yapılan ve kasamızdan beş kuruş çıkmadan yaptık denilen Yap-İşlet –Devret yöntemiyle benzer şekilde ihale edilen Osmangazi köprüsünün, 3. Köprünün, Havalimanının devlete maliyetini siz düşünün. Başbakan yardımcısı sayın Numan Kurtulmuş’un AKP’ye geçmeden önce dediği gibi “Harun gibi gelip Karun gibi gitmeye asla müsaade etmeceğiz” Tüyü bitmedik yetimin hakkını biz savunacağız. Siz Mücait olarak geldiniz Müteahhit olarak gidiyorsunuz.

Bütün bunları niye anlattım. Başlangıçta THY ve Pegasus’un uçuşa başladığı havalimanından Pegasus kısa sürede çekildi. Ekim ayı itibariyle THY haftalık uçuş sayısını 4’ e indirdi. Aynı gün karşılıklı seferler kaldırıldı. Ve sıkı durun 1 Ocak itibariyle THY Zafer Bölgesel Havalimanı uçuşlarını iptal ediyor. Bu ne demek. Termal Oteller müşterisi gelemeyecek, spor kafileleri gelemeyecek, öğrenci, asker ve iş adamları uçakla gelemeyecek, gidemeyecek. Yurtdışından özellikle Belçika’dan gelen vatandaşlarımız gelemeyecek.

(Afyonkarahisar Odak Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Siz havalimanınıza sahip çıkmayın, sonra Thy pegasus suçlu olsun. Thy oraya bir 150 kişilik 737 ile 50 kişiyi götürürse ne yapsın bu şirketler tabiki de devamlı zarar eden bir hattı kapatacak. Yılda 10 ay kar edip 2 ay zarar etse neyse de her zaman zarar eden hat kapatılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.