Ülkemizin bayrak taşıyıcı şirketi Türk Hava Yolları 84 yaşında…

THY, 20 Mayıs 1933 yılında Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ‘Hava Yolları Devlet İşletmesi’ olarak kuruldu. İlk filoda; 2 King Bird (5 koltuklu) ,2 Junkers F-13 (4 koltuklu),1 ATH-9 (10 koltuklu) olmak üzere 5 uçak,19 koltukla uçuşlarına başladı,
İlk uluslar arası uçuşunu Atina’ya yapan Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı günümüzde; Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’ya kadar uzanıyor.

1 Nisan 2008’den beri dünyanın en büyük havayolu birliği; “Star İttifakı”na üye olan Türk Hava Yolları, sadece büyüme ve kârlılıkta değil hizmet kalitesinde de önemli mesafeler kat ediyor. Sergilediği performans ile geçtiğimiz yıllarda sayısız ödüle lâyık görülen bayrak taşıyıcı havayolunun en bilinen ödüllerinin başında, kuşkusuz Skytrax ödülleri gelmekte. Havacılık sektörüne yönelik araştırmaları, ticari kaygılardan bağımsız gerçekleştiren, değerlendirme sürecinde performans temelini esas alıp, yolcu oylarına göre netice belirleyen Skytrax, bu ölçütlerle havayolu şirketleri, havalimanı, kabin ekibi, uçak içi eğlence, ikram ve diğer kategori birincilerine her yıl düzenli olarak ödül vermekte. “Skytrax” değerlendirmelerinde geçtiğimiz yıllarda birçok ödülün sahibi olan Türk Hava Yolları, 2009 ve 2010 yıllarında “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilirken, 2010 yılında aynı zamanda, “Avrupa’nın En İyi 3. Havayolu Şirketi” olarak ilân edildi. Yine aynı yıla ait değerlendirmelerde, Türk Hava Yolları ve DO&CO ikram şirketinin ortak kuruluşu olan, Turkish DO&CO’nun hazırladığı ekonomi sınıfı ikramı, dünya sıralamasında en iyi ikram seçildi.

2011 yılı Skytrax değerlendirmesine göre “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi”, Comfort Class koltuğunda “En İyi Premium Ekonomi Koltuğu” ve tekrar “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları, ekonomi sınıfında sunulan ikramı ile dünya sıralamasındaki birinciliğini korudu.

Skytrax denetimleri neticesindeki tüm değerlendirme kategorilerinde, Avrupa’nın “4 yıldız” sahibi tek havayolu şirketi olmaya devam eden Türk Hava Yolları, 2012 yılında “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” unvanını üst üste 2. kez elde etti.
Skytrax 2013 neticelerine göre Türk Hava Yolları, art arda 3 kez olmak üzere “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilân edildi.  Peş peşe 5. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları,  uzun uçuşlarda Business Class yolcularına sunduğu ‘Flying Chef’ hizmeti ile de dünya sıralamasında “En İyi Business İkram Servisi” ödülüne lâyık görüldü.

Skytrax 2014 değerlendirmesine göre üst üste 4. kez “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları, 6. kez de “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” olma başarısını yineledi. Ve ayrıca, dünyanın “En İyi Business Class İkram Servisi” ve “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ödüllerine de lâyık görüldü.

2015 Skytrax yolcu değerlendirme sonuçlarına göre son beş yıldır “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilân edilen Türk Hava Yolları, üst üste 7. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçildi. 2015 yılı değerlendirme sonuçlarına göre küresel taşıyıcı ayrıca, Dünya’nın, “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu” ve “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ödüllerinin de sahibi oldu.

Skytrax 2016 değerlendirmesinde tekrar “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilip, üst üste 6. kez bu ödüle lâyık görülen Türk Hava Yolları aynı zamanda peş peşe sekizinci kez de “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” unvanına sahip oldu. Bu yıla ait değerlendirmede bayrak taşıyıcı ayrıca, dünya sıralamasında “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ve “En İyi Business Class İkram Servisi” ödüllerinin de sahibi oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.