6 Ağustos 2021 günü THY Türk Hava Yollarının TC-JNI tescilli Airbus A330-300 uçağı TK-30 Newark,NJ (ABD) – İstanbul (Türkiye) seferini gerçekleştirmek için W taksi yolunda beklerken 22R pistine giriş ve kalkış talimatı verilir. Uçak 22R pistini kateder ve iki pist arasındaki paralel P taksi yoluna girer ve kalkışı başlatır.

AvHerald’da yer alan habere göre, Kule TK-30 ekibine P taksi yolunda olduklarını ve kalkıştan vazgeçmeleri talimatını verir. Uçuş ekibi yaklaşık 90 knot yer süratinde kalkıştan vazgeçme işlemini başlatır ve yaklaşık 1400m’de normal taksi süratine erişerek E taksi yolundan 22 R pistini katederek bekleme noktasına taksiye devam eder.

Fren sisteminin soğuması için gerekli 45 dakika beklemenin sonunda yaklaşık 100 dakika gecikme ile 22R pistinden İstanbul için kalkışını gerçekleştirerek 9s20dk süren uçuş sonunda İstanbul Havalimanına emniyetle inişini tamamlar.

Yolcu beyanlarına göre kalkıştan vazgeçme sonrasında kokpitten yapılan anonsta teknik bir problem nedeniyle kalkıştan vazgeçildiği bilgisi verilmiştir.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.