Ukrayna’nın Harkov kentinden alınan Ahıska Türkü aileler, bundan önce olduğu gibi Harkov’dan Türk Hava Yolları’na (THY) ait bir uçak ile Erzincan’a getirildi.

Stalin tarafından 1944’te Kafkasya’daki vatanlarından Orta Asya’ya sürgün edilen ve yıllar sonra zaman içinde farklı ülkelere yerleşen Ahıska Türkleri, bundan sonraki hayatlarına Türkiye’de devam edecek olmanın mutluluğunu yaşadı.

Türk Hava Yolları’nın Fethiye ve Tarsus isimli A321 tipi 2 uçağıyla  Erzincan’a gelen yaklaşık 400 Ahıska Türkü için havalimanında tören düzenlendi.

Mülki ve yerel  Makamlar ile vatandaşlar tarafından karşılanan  Ahıska Türklerinin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

fet2

Rusya yanlısı paramiliter grupların faaliyet gösterdiği Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşayan Ahıska Türklerinin, yaklaşık 2 yıldır süren silahlı çatışmalardan  dolayı mal ve can güvenlikleri tehlikede olması ve yaşanan huzursuzluklar nedeniyle sıkıntıları bulunuyordu.

fet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart 2015’te Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyarette Ahıska Türkleri ile görüşmüş, sorunlarının çözümü amacıyla gerekli takibin yapılması için talimat vermişti. Bu talimat çerçevesinde Nisan ayında  konuyu gündeme alan hükümet, Ahıska Türk’ü 677 ailenin iskanlı göçmen olarak kabul edilmesini kararlaştırmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.