6 Şubat 2022 günü Sofya- İstanbul TK-1030 seferini yapacak olan TC-JYF tescilli Türk Hava Yolları’na ait Boeing 737-900 tipi uçağı, Sofya LBSF Havalimanı 27 pistinden kalkışı takiben kısa süre sonra uçuş ekibi hava trafik kontrolüne acil durum ikazı ile uçuş kontrol sorunu yaşandığını ve bu sebeple tırmanışın 6000ft’te durdurulduğunu ve Sofya Havalimanına iniş talep ettiklerini bildirdi.

Kontrolör ile sağlanan mutabakat ile inişin 09 pistine yapılmasına karar verilerek radar vektörü ile 09 pistine yaklaşma yapılır ve emniyetle iniş tamamlanır.

TC-JYF Sofya Havalimanına Geri Dönüş Paterni

ADSB üzerinden alınan radar görüntüsünde kalkışı takiben tırmanışta 3300ft geçildikten sonra normal olarak 240kts sabit süratte olması beklenirken süratin seri bir şekilde 313kts’ a kadar yükseldiği ve aynı süre içinde tırmanış varyosu -1600ft olarak görülmektedir. Bu durum uçağın pitch durumunda ani olarak burun aşağı pozisyona geldiğini belirtmektedir. Olaya ilişkin teknik bilgilendirme yapılmadığı için kesin bir şey söyleyememekle birlikte uçuş ekibinin de acil durum bildiriminden de ciddi bir uçuş kontrol arızası yaşandığı ve bunun da pitch trim sisteminden oluşabileceği değerlendirilebilir. İlgililer tarafından açıklama yapıldığı takdirde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

TC-JYF Sofya Havalimanına Geri Dönüş Uçuş Parametresi( İrtifa, Yer sürati, Dikey hız değerleri) olay başlangıç anı daire içine alınmıştır.

Yaşanan teknik problem her ne ise uçuş ekibinin uygun prosedürleri başarıyla uygulayarak emniyetle inişi tamamladığı görülmektedir.

Uçuş sonrasında yapılan teknik kontrolde uçağın uçamayacağına karar verilmiş ve yaklaşık 24 saat sonra teknik işlemler tamamlanarak emniyetle uçulabileceğine karar verilmiş ve uçak boş olarak ana üs İstanbul havalimanına getirilmiştir. Sonrasında yapılan teknik işlemler sonrası TC-JYF uçağı uçuşuna emniyetle devam etmektedir. Bir sonraki gün aynı uçağın Bodrum İstanbul seferinde kalkış sonrası Bodrum havalimanına geri dönüşünün teknik arıza ile ilgisi olmayıp kötü hava şartlarında yıldırım isabet etmesi nedeniyle emniyetli sahada kalmak için kontrol amaçlı olduğu belirtilmiştir.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.