China Eastern Airlines, 28 Eylül’de Şangay-İstanbul seferinin açılışını yaparken, Çinli şirket ile Türk Hava Yolları, Çin’in Şangay kentinde “iki havayolu şirketi arasındaki ilişkilerde önemli ilerleme” olarak nitelendirilen bir mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşma, Çinli taşıyıcıların, Türkiye-Çin anakarası pazarında pandemi sonrası toparlanmanın önemli bir göstergesi olan İstanbul’a uçuş gerçekleştirme niyetinin ardından geldi. China Eastern Airlines, Türkiye ile Çin ana karası arasında uçuş gerçekleştiren havayolları arasına katıldı. China Eastern Airlines’ın ilk uçuşu 28 Eylül’den bu yana Şanghay-İstanbul güzergahında gerçekleştiriliyor. THY şu anda aynı güzergahta haftalık 7 frekans, China Eastern Airlines ise haftada 3 frekans işletecek.

Şanghay’daki toplantıda, China Eastern Airlines’ın Şanghay-İstanbul uçuşlarında havayolları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve genişletilmesi konusunda mutabakata varıldı. Bu kapsamda, iki ortak arasında mevcut Özel Oranlı Anlaşmanın (SPA) etkinliğinin güçlendirileceği ve yetkili makamlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından daha önemli önlemlerin alınacağı belirtildi. Her iki havayolu şirketi de , Türk Hava Yolları ve China Eastern Airlines’ın geniş ağı sayesinde iş birliğinden doğacak faydaların en üst düzeye çıkarılmasından memnuniyet duyuyor.

Türk Hava Yolları CEO’su Bilal Ekşi, “Çin Halk Cumhuriyeti’ne operasyonlarımız Şangay, Guangzhou ve Pekin olmak üzere haftalık 7 frekansla devam ediyor. Direkt uçuşlarımızın yanı sıra bölgedeki değerli ortaklarımızla yaptığımız çeşitli işbirlikleri doğrultusunda Çin pazarında büyümemizi sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Bugün China Eastern Airlines ile imzaladığımız mutabakat zaptı’nda da vurgulandığı üzere Türk Hava Yolları, her zaman ilerlemeyi hedefleyen lider havayolu olmaya devam edecektir.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.