Türk Hava Yolları’nın resmi havayolu sponsoru olduğu, Warner Bros. Pictures’ın merakla beklenen, “Batman v Superman: Adaletin Şafağı”adlı filmi 25 Mart cuma günü Türkiye’de vizyona girdi.

Zack Snyder’in yönettiği film eleştirmenlerden olumsuz yorumlar almış olsa da, ABD’nde bugüne kadar ilk 5 gününde en çok gelir elde eden dördüncü yapım oldu. Film, 66 ülkede 40 binin üzerinde sinema salonunda gösterime girdi.

Batman v Superman’ın sinema eleştirmenleri ile seyirciler arasına da kara kedi soktuğu söylenebilir. ABD ve Avrupalı eleştirmenlerden olumsuz görüşler gelmesine karşın filmin sırf ABD’nde 5 günde 424 milyon gişe yapması, eleştirmenler için büyük bir yenilgi anlamına geliyor.

Aynı durum Türk eleştirmenler içinde geçerli. Film Türkiye’de bir rekora imza attı. Tüm zamanların en iyi Mart açılışı sayısını yakaladı ve yapımcı firma Warner Bros’un Türkiye’de en iyi açılış yapan yabancı filmi oldu.

Sinema yazarlarımızdan birisi mesela -‘eleştirmen’ olarak değerlendirmek yerinde olur- Batman v. Superman için  şöyle yazmıştı: “Adalet Şafağı; Zorlama öyküsü ve yama gibi duran felsefi yaklaşımlarıyla türünün en vasat örneklerinden biri…”

Diğerleri de, aynı doğrultuda yazdılar. Filmi mantık ya evrensel normlara uygun bir kalıba oturtmaya çalıştılar. İster vasat  ister sıradan. Zaten bilgisayar ürünü (bol bol efekt katkılı) sinemaya sinema denir mi, denilmez. Sadece “kafa dinlemek” için gidilir. Ve her ne olursa olsun anlık dünyadan bir dakika kadar kopsanız bile yeter artar bile.

Aslında bize bilinçaltında dayatılan Batman ve Superman’in, iyiliğin ve kötülüğün kıyısında gidip gelmeleri… 2013 yılında Oscar kazandığı “ARGO” filminden sonra (hem yönetmeni hem de başrol oyuncusuydu) Amerika’nın iyi insanlarınca her daim (Forever) özel bir yeri olan Ben Affleck’i izlemek keyifliydi. Psikopat milyarder Lex Luthor rolündeki JesseEisenberg’i, Zuckerberg’i canlandırdığı “Sosyal Ağ-The Social Network” dan tanıdığım için ayrı bir gözle izledim. Diğer oyuncular için yorum yapmıyorum.

12 Eylül 2001 saldırısıyla birlikte darmadağın olan küresel güvenlik sistemi, gerek edebiyat, gerekse sinemada onlarca kez ele alındı. Neden oldu, neden önlenmedi, kim görmezlikten geldi, kim kışkırttı vb. Onlarca kez değişik biçimlerden ister reel anlamda ister kurgusal anlamda sorgulandı. Sinema görsel açıdan kitlelerle bu açıdan bağlantı kurmanın en iyi yolu.

Kötü olan BATMAN.. Süpermen MASUM. Adaletin Şafağı nasıl doğuyor? 2001’den sonra son günlerde yaşanan küresel ölçekli terör saldırılarını bertaraf etmenin gizli kodlarını bu film içinde ararsanız, film ‘kafa dağıtmaz’ aksine ‘ bunalırsınız’. Filmde sanat yok. Sadece eğlence için ayırmak istediğiniz paranız varsa harcamatercihi size kalmış.

THY’ye gelince… Filmin gişede çakma olasılığı var mı yok mu diye düşündüm. Necip eleştirmenlere göre böyle bir belirti vardı ama çakılan eleştirmenler oldu.

Bu arada, Türkiye’nin medya yıldızı yazarları gişe başarısı sağlanmasında pek pay sahibi değil. Bırakın onları, bırakın THY’yi; karar verilmişse, “GİŞE” sağlam olacak diye. Öyle de olur.

Ne komplo ne komple ile ilgili. THY belki de bir kumar oynadı ve kazandı.  Film gişede yatsaydı ne olurdu? Böyle bir soruya bir arkadaşımız yanıtı şöyleydi : ” Bizi ilgilendirmez uçmaya devam ederiz”.

Filmin Türkiye’deki durumu ne

Batman v. Superman, vizyona girdiği 25 mart cuma gününden pazar akşamına kadar (25-27 mart) 616 sinemada 514 bin kişi  tarafından izlendi. Hasılat tutarı 7.140.000 TL.

Gerçi geçtiğimiz haftalarda vizyona giren ve halen gösterimde olan “Dedemin Fişi”, “Osman Pazarlama”,”Kolpaçino3.Devre” ve “Kocan Kadar Konuş” gibi Türk usulü komedi filmleriyle aynı anda vizyona girseydi durum ne olabilirdi? Farklı olacağı kesin. Şimdiye dek hiçbir Amerikan filmi gişede başarı kazanamadı. Dolayısıyla, vizyona giriş tarihinin de özenle seçilmesi ayrı bir nokta. Filmin 2 ay süreyle vizyonda kalacağını varsaydığımızda, ülkemizde seyirci sayısının 10 haftada 1.150.000 seyirciyle buluşan ve dünyada 2 milyar doların üstünde hasılat toplayan “Star Wars:Güç Uyanıyor” filmini gişede geçer mi geçmez mi göreceğiz.

Veriler http://boxofficeturkiye.com/ den alınmıştır.

25.03.16 WB 616 1 7.139.987 TL 513.873 7.139.987 TL 513.873
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.