06 Ekim 2022 günü THY’nın TK2256 sefer sayılı İstanbul (IST) – Hatay (HTY) seferinde 04 pistine inişi takiben 4 ana lastik patlamıştır. İtfaiye ekipleri iniş sonrası duruma hızlı şekilde müdahale ederek soğutmayı sağlamışlardır. Yolcular ve uçuş ekibi güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir.

Havalanı yetkililerinden alınan bilgiye göre TC-JVN kuyruk isimli B737-800 uçağının inişi sonrası 4 ana lastiğinde patladığı ve yanmaya başladığı, 2000m/6560ft sonra durduğu, 35 saniye içinde itfaiyenin müdahale ederek soğutmayı gerçekleştirdiği bildirilmiştir. Yolcular ve uçuş ekibi kısa sürede slidelar üzerinden tahliye edilmiştir. Tahliye esnasında yaralanma hadisesi yaşanmamıştır.

Verilen bilgilerden uçağın antiskid sisteminin arızalı olduğu bilgisiyle uçuşa verildiği anlaşılmaktadır. İlgili uçağın dokümanlarına göre bu arızayla çeşitli kısıtlarla uçak uçuşa verilebilmektedir.

İniş esnasında pilotların uyması ve uygulaması gerekli zorunluluklar vardır. İniş öncesi brifingde bu maddeler gözden geçirilip inişle birlikte sırasıyla yerine getirilmesi gereklidir. Bilhassa frenleme esnasında hatalı uygulama yapılması halinde lastiklerin patlaması kaçınılmaz olmaktadır. İniş esnasında meydan hava durumu aşağıda görüldüğü gibi olup olaya etkisi olmadığı değerlendirilmiştir.

LTDA 060050Z 02004KT 9999 FEW040 19/17 Q1014 NOSIG

ADSB verilerinin yetersiz olması nedeniyle uçuşa ait bilgiler olmadığından lastiklerin patlamasının nedeni konusunda fikir yürütmek spekülasyondan öteye geçemez. THY Emniyet birimi çalışanlarının fdm üzerinden yapacakları araştırma sonucu olayın sebebi ortaya çıkacak ve sonuçlarına göre tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır.

THY ve uçuş ekibine geçmiş olsun dileklerimizle Emniyetli Uçuşlar Dileriz.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.