Yasadışı göçle mücadele kapsamında Irak vatandaşlarının Türkiye vize uygulamaları konusunda değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler 5 Şubat 2016’dan itibaren uygulanmaya başlandı. Irak vatandaşı olan yolcularımızın Türkiye için vize başvurusunda bulunmadan önce aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

THY’den yapılan açıklamaya göre uygulanacak tedbirler şu şekilde:

  • Irak vatandaşı yolcularımıza yönelik e-vize uygulamaları devam ediyor. Ancak yeni düzenlemelere göre artık Irak vatandaşı yolcularımızın e-vize başvurularında Schengen ülkeleri ile ABD, İngiltere ya da İrlanda vize/ikamet izni şartı aranacak.
  • Ön şartı yerine getirmeyen Irak vatandaşları ise vize başvurularını sadece www.visa.gov.tr adresinden yapabilecek ve vize Irak’taki Dışişleri Bakanlığı temsilcilerimiz tarafından verilecek.
  • Yeni düzenlemeyle birlikte Şırnak/Habur Kara Hudut kapısında e-vize uygulaması kaldırıldı. Bu kapıdan giriş yapacak olan Irak vatandaşlarının önceden vize almaları gerekiyor.
  • Irak vatandaşları, sınırda kaşe vize uygulaması 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren sona erdiği için bu uygulamadan da yararlanamayacaklar.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.