Türk Hava Yolları, Kazakistan’a seyahat edecek yolcuları pasaport kontrolü konusunda uyardı.

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamaya göre vizeli ya da vizesiz olarak umuumuma mahsus pasaportla Kazakistan’a uçacak yolcuların Astana ve Almati havalimanı varış salonundan “immigration card” formu temin ederek doldurmaları gerekmekte. Kart bilgilerini dolduran yolcuların sonrasında pasaport kontrolü noktasına giderek pasaport ve ilgili kartlara giriş mührü uygulanması yaptırması gerekmekte.

Yolcuların seyahat dönüşlerine kadar kartları saklamaları ve 5 günden fazla kalmaları durumunda ise mutlaka ilgili şehirdeki göçmenlik bürosuna kayıt yaptırmaları, kayıt belgesi ve “immigration card” ile birlikte çıkışta yine polis kontrolünden geçmeleri gerekmekte. 5 günden daha kısa kalacak yolcuların için ayrıca bir kayıt yaptırma zorunluluğu bulunmamakta ancak ülkeye giriş esnasında alınan “immigration card” yine çıkışta pasaport polisine ibraz edilmek zorunda.

Belirtilen şartlara uymayan yolcuların pasaport polisi tarafından çıkışlarına izin verilmeyerek söz konusu yolcular mahkemeye sevk edilebilecek, akabinde uygun görülen idari ceza uygulanarak, belirli durumlarda 10 güne kadar hapis cezası verilebilecek.

Detaylı bilgi için Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği Konsolosluk Birimine 7/24 871 72704704 ve 0312 218 62 69

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.