Ana Sayfa Havacılık Haberleri THY’ndan Ukrayna Rekoru, 1 Milyon 66 Bin Yolcu

THY’ndan Ukrayna Rekoru, 1 Milyon 66 Bin Yolcu

0

Türk Hava Yolları (THY), 2 yılda Ukrayna pazarında bir milyon 66 bin yolcu taşıdı. THY’nin 2 yılda Kiev hattında 483 bin, Odessa hattında ise 291 bin yolcu taşıması dikkat çekti. THY, Ukrayna’da uçtuğu nokta sayısını dün (perşembe) başlayan Harkiv uçuşuyla 6’ya çıkararak yılda 550 bin yolcu taşıdığı bu ülkedeki pazar payını kimliksiz seyahatle daha da artırmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl bir milyon 45 bin Ukraynalı turist tatil için Türkiye’ye gelirken kimlikle seyahatin bu rakamı daha da yukarı taşıması bekleniyor. THY’nin Ukrayna’ya uçtuğu hatlar şunlar: Kiev, Herson, Lviv, Odessa, Zaporijya.

Habertürk gazetesin’de yer alan habere göre Türkiye’ye son yıllarda gelen Ukraynalı turist sayısında önemli oranda artış yaşanırken, iki ülke arasındaki kimlikle seyahatin başlayacak olması Türk havayolu şirketlerinin hedeflerini Ukrayna pazarına yoğunlaşmasına yol açtı. 2014 yılında 675 bin, 2015 yılında 706 bin, geçtiğimiz yıl ise bir milyon 45 bin Ukraynalı turist tatil için Türkiye’ye geldi. THY, 2016 yılında Türkiye’ye gelen Ukraynalı turistin yarısını taşıdı.

THY UKRAYNA HATTINDA REKOR KIRDI

Ukrayna hattında 2015 yılında 515 bin, 2016 yılında ise 551 bin olmak üzere 2 yılda bir milyon 66 bin yolcu uçurarak rekor kıran THY’nin, kimlik kartlarıyla seyahat edebilmeyi sağlayacak anlaşma sayesinde yolcu sayısını daha da artıracağı planlanıyor.

KİEV HATTINDA 2 YILDA 483 BİN YOLCU

THY’nin Ukrayna hattında hatırısayılır yolcusu ise Kiev seferlerinde oldu. THY, 2015 ile 2016 yıllarının toplamında Kiev hattında 483 bin 864 (2016 yılında 261 bin), Odessa 291 bin 786 (2016’da 146 bin), Kherson 123 bin 248, Dnepropetrovsk 64 bin 593, Lviv 67 bin 305, Zaporozhy 31 bin 649,Ivano-Frankovsk 3 bin 687 yolcu taşıdı.

UÇUŞ NOKTASI 6’YA ÇIKTI

THY ve özel havayolu şirketleri Ukrayna pazarından daha fazla pay almak için çalışmalar yapıyor. THY dün (perşembe) başladığı ülkenin ikinci büyük şehri olan Harkiv seferleri ile Ukrayna’da uçtuğu nokta sayısını 6’ya çıkardı. Ukrayna’nın eğitim, kültür ve sanayisiyle tanınan Harkiv’e seferlerin başlaması nedeniyle Harkiv Havalimanı’nda THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur’un da katıldığı bir tören düzenledi.

SEFERLER ARTIYOR

THY, Harkiv’e düzenlediği seferlerin sayısını, 30 Mayıs’tan itibaren haftada 7’ye çıkaracak. Yolcular, İstanbul’dan Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olan Harkiv’e, tüm vergiler dahil gidiş-dönüş 109 dolardan başlayan ücretlerle seyahat edebilecek. THY Ukrayna’da Harkiv dışında Kiev, Herson, Lviv, Odessa, Zaporijya’ya da uçuyor. Ivano-Frankovsk seferlerine ise kış sezonunda ara verilmişti.

“UÇAK TUR OPERATÖRLERİNDE CİDDİ ARTIŞ VAR”

Atlasglobal’in de sahibi olan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, Ukrayna pazarında yüzde 25 artış beklendiğini söyledi. Ersoy, “Ukrayna 2016 yılında 2015’e göre yaklaşık yüzde 25 artışla gelmişti. Ama bu sene çok daha uygun bir adım atıldı ve 2 ülke arasında pasaportsuz seyahatin başlayacağı müjdesi verildi. Bu uygulama hayata geçiyor. Bu daha rezervasyonların yüzde 25 artacağını gösteriyor. Erken rezervasyonlarda ciddi bir talep artışı başladı. Ve tur operatörlerinin uçak taleplerinde ciddi bir artış var. Yani Ukrayna pazarından en az yüzde 25’li bir artış bekliyoruz” dedi.

UKRAYNA VATANDAŞLARININ KALIŞ SÜRESİ UZATILDI

Ukraynalı turistlerin Türkiye’de kalışlarında da kolaylıklar sağlandı. Geçtiğimiz yıl Ukrayna vatandaşlarına son 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü geçmemek kaydıyla 60 gün olarak uygulanan vize muafiyeti 90 güne çıkarıldı. Bu ay ise Türkiye ile Ukrayna arasında iki ülke vatandaşlarının kimlik kartıyla seyahatine imkan veren anlaşmaya imza atıldı.

ÖZEL HAVAYOLLARININ UKRAYNA UÇUŞLARI

Atlasglobal Havayolları Ukrayna’da Lviv, Harkiv ve Kiev’e; Onur Havayolları Odessa’ya, Pegasus ise Kiev, Harkiv, Lviv ve Zaporijya’ya uçuyor.

QHA/ Kırım Haber Ajansı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.