Türk Hava Yolları’nın bu sene Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı akla hayale gelmeyecek olaylar sebebiyle düşen yolcu talebiyle zarar hanesinin büyüdüğü hepimizin malumu.

Turizm sektörü de aynı sıkıntıları yaşıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın tabiriyle; “Başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi”. Sadece THY değil, Pegasus, Onur, Atlas gibi diğer havayolları da benzer problemlerle uğraşıyor.

‘ÖNCE UÇAK ALIP SONRA UÇULACAK YER ARANMIŞ!’

Ancak THY için biraz daha özel durumlar söz konusu. Çünkü milli havayolu başarılı büyüme trendine girdiği yaklaşık 10 yıldan bu yana hiç ciddi kriz yaşamadı. Dolayısıyla büyük başarılara imza atan ekibin, mazisinde hiç kriz olmaması şaşkınlığı ve kriz yönetiminde acemilikleri de beraberinde getiriyor. Geçmişteki küçük hatalar fazla dikkat çekmezken, şimdi her şey mercek altında.

THY’den önemli bir yetkili bir gerçeğe daha işaret etti: “Geçmiş yıllarda Türkiye’nin başarısına paralel olarak, nereye hat açılırsa doldurulduğu için ciddi pazar araştırmaları yapılmadan, önce uçak alınmış, sonra uçulacak yer aranmış. Artık daha ciddi pazar araştırmaları yapıyor, mevcutları gözden geçiriyor ve uçulacak noktaları belirliyoruz.”

(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.