Uzun zamandır ‘Uçakta sigara içti’ haberi göremiyorduk. Kendi kendime “Ne güzel artık yolcular alıştı” derken geçen hafta iki olay arka arkaya yaşandı. Önce ABD’de bir yolcu diğerlerinin şaşkın bakışları arasında oturduğu yerde sigarasını yaktı. İki gün sonra Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Kazablanka seferinde tuvalete girip sigarasını yakan yolcuyu kabin memuru yakaladı!

Kara listeye alınabilirsiniz
Konu sadece sigara veya tütünlü mamuller değil. Elektronik türevleri de aynı ceza kategorisine giriyor. Uçakta sigara içenler ‘kural tanımaz’ yolcu kabul ediliyor. Bu yolcular nedeniyle pilotlar rotaları üzerindeki havalimanlarına inip yolcuyu emniyet güçlerine teslim edebiliyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bu yıl için belirlediği idari para cezası 2 bin 124 TL. Uçağın rötar yapması, başka bir meydana inmek zorunda kalması gibi durumlarda havayolu şirketi kural tanımaz yolcuya tazminat davası da açabiliyor.

Tiryakiler nasıl uçmalı?
Birçok sigara tiryakisi için kısacık bir uçuş bile eziyet haline gelebiliyor. Kendinizi psikolojik olarak hazırlamanızda fayda var.

NEDEN TUVALETTE KÜL TABLASI VAR
Uçak tuvaletlerinin kapısında kül tablası görürseniz şaşırmayın…

Bu soruların yanıtı için; Hürriyet yazarı Tolga Özbek’in yazısını tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.