87 kişiyle Toronto, ON (Kanada) – Denver, CO (ABD) AC-1037 uçuşunu gerçekleştiren Air Canada Embraer ERJ-190 uçağı Toronto havalimanı 06L pistinden kalkış için serbest kılınır.

E190’nun kalkış koşusuna başlamasının hemen sonrasında, Hava Trafik Görevlisi (ATC) Toronto’dan (ON) Halifax’a (NS) 359 kişi ile AC-606 uçuşunu gerçekleştirecek olan Air Canada Boeing 777-300’ne 06L pistinden kalkış izni verdi.

Kısa bir süre sonra E190 uçağına kuş çarpması meydana geldiğinden, mürettebat 135 KIAS’ta kalkıştan vazgeçti. Bu durumu ATC’ye rapor ettiler.

B773 110kts esnasında , E190’ın hala pistte olduğunu ve kalkıştan vazgeçtiklerini fark ederek kalkıştan vazgeçerek E190’dan emniyetli mesafede durmayı başardılar.

Her iki uçak da pisti tahliye ederek, E190 aprona dönerken. Boeing 777-300, frenlerini soğutmak için bir taksi yolunda 45 dakika bekledi, sonra aprona geri döndü. Kanada Transportation Safety Board (TSB) her iki uçakta da yaralanma ve hasar olmadığını bildirdi. Çarpışma riski söz konusu olduğundan, TSB olayla ilgili Sınıf 3 soruşturması başlattı.

Az da olsa bu ve buna benzer olaylar dünyanın her yerinde maalesef yaşanabilmektedir. Bu durumun tam tersi yani iniş yapmış bir uçak henüz pist içindeyken, yaklaşmadaki uçağa iniş izni verilmesi sonrasında pistteki uçak henüz pisti terk edemediği için diğer uçağın pas geçmek zorunda kaldığı olaylar yaşanmaktadır.

İnsanın olduğu çevrimde her zaman hata söz konusu olabileceği asla unutulmamalı; bu ve buna benzer tehditler uçuş ekipleri tarafından süratle değerlendirilerek gerekli önlemler alınmalıdır. Sadece kendi durumunuzun değil size yakın olan trafiklerinde aynı şekilde takip edilmesinin önemi göz ardı edilmemelidir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.