Transavia’nın yatırım girişimi olan Transavia Ventures, tamamen elektrikli uçuşa odaklanan ilk elektrikli uçak olan FlyWithLucy’ye (Lucy) yatırım yapıyor. Bu adım, Transavia’nın daha fazla sürdürülebilirlik hedeflerine uyuyor. Bu yatırımla havayolu, gelecekte sürdürülebilir elektrikli uçuşu tüketiciler için erişilebilir hale getirecek. İki taraf, küresel havacılık sektörünün üç gün boyunca bir araya geldiği Amsterdam’daki RAI’de düzenlenen Dünya Havacılık Festivali sırasında anlaşmaya imza attı.

Konuya ilişkin konuşan Transavia CEO’su Marcel de Nooijer: “Transavia ile uçmayı daha sürdürülebilir hale getireceğiz, böylece çeşitli gelecek senaryolarını da araştırıyoruz. Lucy’ye yapılan yatırım, bu yıl sürdürülebilirlik stratejimizde umut vadeden üçüncü teknolojik çözüm. Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile yakıt ikmaline başlayan ilk düşük maliyetli havayolu olduk; bu da emisyonları azaltmaya yardımcı olacak.  Ancak düşük kullanılabilirlik ve yüksek maliyetler nedeniyle hala sınırlı olsa bile  bu iyi bir başlangıç. Ayrıca hidrojenle uçabilmek için Rotterdam Lahey Havalimanı çevresinde hidrojen altyapısının inşasında da ortağız. Son olarak, Lucy ile birlikte elektrikli uçuşa yatırım yapıyoruz.” dedi.

Lucy, 2025 yılında Eindhoven Havalimanı’ndan ilk elektrikli uçuşlarını sunacak. Üniversiteler, start-up’lar, şirketler ve uçak üreticilerinden oluşan tamamen yeni bir ekosistem güçlerini birleştiriyor. Lucy, yaklaşık 250 km menzile sahip 5 kişilik e-uçaklarla başlıyor. Hedef elbette daha geniş menzile sahip daha büyük e-uçaklar. İlk olarak mevcut bölgesel havacılığın yerini alacak ve nihayetinde ticari havacılık şirketlerinin mevcut rota ağına entegre edilecek.

Lucy’nin Kurucusu  ve CEO’su Teun Kraaij ise şunları söyledi; “ Elektrikli uçuş, ilk aşamada iş seyahatinde olanlara odaklanır. Transavia ile yaptığımız ortaklık sayesinde tatil destinasyonlarına daha hızlı elektrikli uçuşlar da sunabiliyoruz. 2030 yılına kadar rotaların bir kısmını mevcut havayollarından devralacak teknolojiye sahip olacağız.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.